Po náhlej operácii stehennej kosti musela na rehabilitáciu nastúpiť aj 89-ročná Adela Sekerová z Trnavy. Veľmi ju potešilo, keď sa dozvedela, že v neďalekom Hlohovci otvorili moderné zdravotnícke zariadenie s 90 lôžkami, ktoré doteraz v regióne chýbalo.

FOTO priestorov zrekonštruovaného centra si pozrite >>V GALÉRII<<

Do zrekonštruovaných priestorov Mestskej polikliniky nastúpila plná optimizmu. Ten ju však čoskoro prešiel. „Mrzí ma, že štátna zdravotná poisťovňa, ktorej som dlhoročná poistenkyňa, mi túto rehabilitáciu odmietla preplatiť. Vysoko oceňujem starostlivosť v tomto centre, okrem milého personálu je tu skutočne krásne a moderné prostredie, ako z nejakého amerického seriálu," povedala nám.

Pobyt v centre stojí dôchodkyňu asi 100 eur denne, čo by si z penzie v žiadnom prípade nemohla dovoliť. Jej rodina sa preto na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) obrátila listom. „Poistenci Dôvery a Unionu majú starostlivosť v centre plne hradenú. Nerozumieme, prečo takáto moderná a kvalitná zdravotná starostlivosť nie je dostupná pre všetkých pacientov bez rozdielu toho, kde sú poistení," píše dcéra pani Adely v liste VšZP.

Dočasé riešenie pre 89-ročnú dôchodkyňu sa napokon podarilo nájsť tak, že jej v ústrety vyšlo rehabilitačné centrum, ktoré pomohlo liečbu financovať cez občianske združenie. „Na jednej strane sme veľmi vďační Mestskej poliklinike Hlohovec za ich ochotu a starostlivosť, na druhej strane sme sklamaní z prístupu Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá necháva svojich trnavských poistencov s potrebou následnej starostlivosti napospas," dodala dcéra penzistky.

To, že podobných prípadov je oveľa viac, potvrdil primátor Hlohovca Miroslav Kollár. Často pritom ide o pacientov po cievnej mozgovej príhode alebo po výmene kĺbu. „V posledných dňoch sa roztrhlo vrece s pacientmi, ktorí sa hlásia do nášho moderného špecializovaného rehabilitačného centra. Veľmi nás však mrzí, že časť pacientov poistených vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni musíme odmietať, keďže ich poisťovňa do dnes s našim centrom nepodpísala zmluvu a tým pádom neumožňuje jej poistencom rehabilitovať po týchto vážnych diagnózach," povedal Kollár.

Čítajte na ďalšej strane: Stanovisko VšZP >>