Slováci hodnotili nemocnice vo všetkých kategóriách, teda fakultné nemocnice, všeobecné nemocnice, špecializované zdravotnícke či ostatné zariadenia. Ľudia, ktorí sa v minulom roku liečili v niektorej zo slovenských nemocníc, dávali známky ako v škole od 1 do 5. Priemerná známka za všetky nemocnice bola 1,66.

„Žiaden z oslovených pacientov nehodnotil odbornosť lekárov alebo použité liečebné metódy, avšak kvalitu ubytovania, prístup personálu a stav po prepustení vie dobre posúdiť každý," povedal generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Fakultné nemocnice

V rámci kategórie veľkých fakultných nemocníc boli pacienti najviac spokojní s Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou v Banskej Bystrici, Ústrednou vojenskou nemocnicou SNP v Ružomberku a Detskou fakultnou nemocnicou v Košiciach. Najhoršie hodnotenie dostali fakultné nemocnice v Nových Zámkoch, Nitre a Trnave.

V kategórii fakultných nemocníc uspela Detská fakultná v Banskej Bystrici.
Zdroj: Dôvera

Všeobecné nemocnice

Najlepšou spomedzi menších, všeobecných nemocníc bola Nemocnica sv. Michala v Bratislave, ďalej Ľubovnianska nemocnica a Nemocnica arm. generála L. Svobodu Svidník. Naopak, na opačnom konci rebríčka sú Všeobecná nemocnica s poliklinikou Veľký Krtíš, Nemocnica Levice a Nemocnica Zvolen.

Najlepšou zo všeobecných je Nemocnica sv. Michala v Bratislave.
Zdroj: Dôvera

Špecializované nemocnice

Víťazom medzi špecializovanými nemocnicami je Onkologický ústav sv. Alžbety, nasledovaný Stredoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb a Národným ústavom srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. „Najhoršie v tejto kategórii dopadli psychiatrické nemocnice," dodal Kultan.

Víťazom medzi špecializovanými nemocnicami je Onkologický ústav sv. Alžbety.
Zdroj: Dôvera

V kategórii ostatné zdravotnícke zaradenia dominovali špecializovaná detská rehabilitačná nemocnica TETIS, Národný ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci a Mammacentrum sv. Agáty v Banskej Bystrici. Naopak, pacienti nie sú spokojní s Centrom pre drogovo závislých v Košiciach, so Špecializovanou nemocnicou pre ortopedickú protetiku v Bratislave a Mineral-Slovakia.

Pravidelné hodnotenie nemocníc zisťujú aj štátna VšZP a súkromná Union zdravotná poisťovňa. Okrem nich vypracúva vlastný rebríček aj Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO.