Plusmania header
Tip na článok
Tip na článok

Kvízy OTESTUJTE SA Ste lepší než priemer? Porovnávací test to odhalí!

Prijímačky:  Každá  univerzita  má svoje  podmienky.
Foto: profimedia.sk

23.2. 2022 19:00 Maturantom sa stredoškolský čas kráti a . Na niektoré školy sa študenti dostanú na základe známok zo strednej školy, výsledkov z maturity, prijímačkami alebo výsledkami národných porovnávacích testov. Tie testujú základné schopnosti potrebné pre úspešné štúdium na vysokej škole. Nie je to vedomostný test: jeho cieľom nie je zistiť, koľko stredoškolského učiva ste si zapamätali. Preto je podľa tvorcov spravodlivejší. Dôležitú úlohu hrá aj obmedzený čas na riešenie. Počas testu nie je povolené používať kalkulačku. NPS vyhotovuje spoločnosť Scio. Z jedného ich testu sme vybrali 8 otázok. Trúfate si?

1/8 Vyberte dvojicu slov, ktoré sa najlepšie hodia do textu: Formulácia nariadenia o čipovaní je síce ______, napriek tomu šéfovia veterinárnych správ členských krajín EÚ rozhodli minulý týždeň v Bruseli pre istotu vydať ______ o jednotnom výklade.

2/8 Že by merania mohli byť vo väčšej miere ______ chybou, je podľa vedcov možné iba ______.

3/8 Oproti predošlým ______ výsledky súčasných výskumov ukazujú, že podobne ako u žien aj plodnosť mužov po 40. roku veku klesá, aj keď nie tak ______ ako u ich partneriek.

4/8 Vo výťahu išli štyria ľudia, ktorých celková hmotnosť bola 260 kg. Potom, čo jeden z nich vystúpil, sa priemerná hmotnosť pripadajúca na každého zvyšného cestujúceho vo výťahu zvýšila o 5 kg. Aká bola hmotnosť cestujúceho, ktorý z výťahu vystúpil?

5/8 Pre čísla x, y, z platí: 4x = 2y = z = 2. Akú hodnotu má súčet x + y + z?

6/8 Štyri rovnako drahé vrecká cukríkov stoja dohromady práve toľko ako päť rovnako drahých balíčkov sušienok. Pokiaľ vrecko týchto cukríkov stojí 12,50 korún, o koľko korún je drahšie ako balíček sušienok?

7/8 Je daný nasledujúci vzťah: 3(a + b) - 2(______) = a - b - 2. Ktorá z nasledujúcich častí výrazu patrí na miesto označené čiarou, aby vznikla platná rovnosť?

8/8 Hoci pohorie Hindúkuš patrí k najkrajším súčastiam Himalájskej sústavy, jeho poloha ho zatiaľ trochu odsúva na okraj záujmu alpinistov a cestovateľov. Najvyšší vrchol Tirič-Mir má povesť jedného z najnebezpečnejších horolezeckých terénov na svete.

Hrať znova Pochváľ sa výsledkom Ďalšie kvízy

Váš názor nás zaujíma

Zúčatnite sa užívateľského testu!

Vyjadrite svoj názor na naše weby.

Zapojiť sa do testu

Zaberie Vám to len 5 minút.