„V roku 2018 evidujeme dva nové prípady osýpok u občanov Slovenskej republiky, ktorí pracovne pôsobia v Rakúsku,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas. Ide o 40-ročnú ženu a 46-ročného muža z Bratislavského kraja.

  • Strach z osýpok na Slovensku: Vakcína zlyhala, nakazili sa aj očkovaní!

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave už vykonal protiepidemické opatrenia, aby zabránil ďalšiemu šíreniu osýpok v rámci rodiny a známych. „U všetkých kontaktov bol zistený pozitívny očkovací status a všetky kontakty boli poučené,“ priblížila hovorkyňa úradu Katarína Nosálová.

Podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu ochorení bolo v Rakúsku od začiatku roka do 6. 4. 2018 hlásených 29 prípadov osýpok, z toho 14 vo Viedni. Spolkové ministerstvo práce, sociálnych vecí a zdravia a ochrany spotrebiteľa Rakúska, uvádza, že v oblasti Dolného Rakúska bolo zaznamenaných 13 prípadov ochorení na osýpky.

  • Hygienici zverejnili ZOZNAM nebezpečných miest na Slovensku: Tu je najviac nakazených kliešťov!

Hlavný hygienik Ján Mikas opäť upozorňuje na potrebu zaočkovanosti. Podľa poslednej kontroly v Bratislavskom kraji klesla zaočkovanosť proti osýpkam pod hranicu 95 percent. Ide o vysokonákazlivé ochorenie, šanca nakaziť sa ním je až 99 percent.

Osýpky patria medzi najzávažnejšie ochorenia detského veku, spoznať ich možno podľa charakteristických vyrážok. Sú veľmi nákazlivé, vírus sa šíri vzduchom. Spôsobujú časté komplikácie – zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému. Ochorenie môže byť aj smrteľné.

  • Vážne varovanie lekára: Mamičky, toto môže stáť vaše dieťa aj život!

Pozor si musia dávať aj Slováci v Prahe. Počet nakazených tam stúpa, ochorelo už 88 ľudí, najviac ich je v Prahe. Kvôli osýpkam tam v piatok na dva týždne zavreli lôžkové oddelenie v najväčšej pražskej nemocnici Motol. Lekári sú tam v karanténe.

Prekonali ste už osýpky? Odpoveď napíšte do diskucie pod článkom!

Prečítajte si tiež: