Experti sa zhodli na tom, že samotnej vody sa určite báť nemusíme. Po otvorení kúpalísk bude však treba kontrolovať prísne dodržiavanie striktných hygienických pravidiel. Najmä čo sa týka kontaktu s cudzími ľuďmi.

Vedci skúmali, ako reagujú rôzne vírusy, vrátane nového koronavírusu, na dezinfekčné prostriedky bežne používané v bazénoch. Výsledky potvrdili, že vírusy zabíja najmä chlór. Informoval o tom odborný portál Science Times. 

Tím vedcov z americkej univerzity v Purdue prišiel so záverom, že ak sú bazény správne udržiavané a pravidelne čistené, nepredstavujú pre človeka riziko nákazy, keďže vírus vo vode ošetrenej dezinfekčnými prostriedkami prežiť nedokáže. Prostriedky ako chlór totiž mikroorganizmy vrátane koronavírusu zneškodnia už do 30 minút. Chlór poškodzuje proteíny a nukleové kyseliny vírusov, a tým im zabráni preniknúť do hostiteľskej bunky a množiť sa.

Okrem chlóru sa na očistenie bazénov používajú aj žiariče UV lúčov, ktoré majú taktiež schopnosť zneškodniť baktérie a vírusy. Podľa vedcov sú vonkajšie bazény, na ktoré počas celého dňa svieti slnko, o čosi bezpečnejšie ako tie vnútorné. 

Prospešná je aj soľ. Vírusy väčšinou nie sú schopné prežiť ani v slanej vode, čo znamená, že bazény napustené morskou vodou či samotné more sú z hľadiska prenosu koronavírusu bezpečné.

To však neznamená, že sa na kúpalisku nemôžete nakaziť. Vedci na záver varujú, že voda síce riziko nákazy nepredstavuje, no treba mať na pamäti, že nakaziť sa môžeme vzduchom, ktorý dýchame. Nebezpečenstvo môžu predstavovať hlavne ľudia okolo nás a spoločné priestory. Okrem kontaktu s cudzou osobou sa človek môže nakaziť aj dotykom infikovaných plôch v šatni či v bufete.

Anketa
Tešíte sa už na otvorenie kúpalísk či plavární?
  • 55%
  • 4%
  • 41%

Mohlo by vás zaujímať: