Nová diagnostická metóda nazývaná oncoMonitor umožní lekárom odhaliť, či sa pacientovi vracia rakovina. Až doteraz bolo možné rakovinu potvrdiť až počítačovou tomografiou, ktorú však nemožno často opakovať a pacienta výrazne zaťažuje. Už tento rok však bude možné výsledky získať z jedinej skúmavky krvi, informuje ČT 24.

Analýza pôvodného vyoperovaného nádoru lekárom napovie ako vyzerala DNA zmutovaná rakovinovým bujnením. Spomínané znaky tak môžu hľadať v krvi. „Pochádzajú len a jedine z nádoru daného pacienta. Pokiaľ skutočne nejaké markery zachytíme, tak sa jednoznačne jedná o to, že sa nádor môže šíriť do krvi,“vysvetlil genetik a spoluzakladateľ Elphogene Marek Minárik pre ČT24. Šikovnému odborníkovi tak stačí chvíľa, kým odhalí, či u pacienta rakovina znova prepukla alebo nie.

Stačí jedna skúmavka krvi, aby lekári odhalili zákernú rakovinu včas. Ilustračné foto
Stačí jedna skúmavka krvi, aby lekári odhalili zákernú rakovinu včas. Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock.com

Vedci a lekári sa zatiaľ sústredili na pokročilý karcinóm hrubého čreva. Funkčnosť metódy potvrdili aj klinické štúdie. Odborníci však musia overiť, či bude dobre použiteľná aj v bežnej praxi. Ak by sa to potvrdilo oncoMonitor by mohol zachrániť nespočetné množstvo životov pacientov, ktorí prekonali rôzne druhy onkologických ochorení.

Poznáte svoju krvnú skupinu?

Mohlo by vás zaujímať: