Základným pravidlom je, že na formálne plesy je možné prísť len s partnerom. Ženy môže sprevádzať aj dospelý syn či „požičaný“ partner od kamarátky. Pri príprave na ples väčšina žien považuje za najdôležitejšie oblečenie. Je naozaj dôležité, pozor však, nejde len o to, aby bolo podľa pravidiel, musíte sa v ňom cítiť dobre pri sedení aj pri tanci. „Vyskúšajte si ho preto doma v rôznych polohách aj s topánkami,“ radí odborníčka na etiketu a protokol Tatiana Lesayová.

Pri príchode k stolu sa ostatným predstaví najprv muž, až potom predstaví svoju partnerku. Ruky si podávajú najskôr ženy, potom ženy s mužmi a nakoniec muži. Je neslušné posadiť sa bez predstavenia a celý večer sedieť bez toho, aby sme vedeli, kto je vedľa nás.Ak nemáte dopodrobna naštudovanú etiketu a protokol, pokúste sa riadiť jednoduchým pravidlom.

„Muži by mali byť galantní a ženy by mali túto galantnosť prijať a oceniť,“zdôrazňuje odborníčka na etiketu Nikola Sedláčková. To znamená, že ak vám muž ponúkne rameno, treba ho prijať, ak vám odsunie stoličku, tak úklonom hlavy a s úsmevom poďakujte a sadnite si. Muž by mal vojsť do sály ako prvý, aby ženu uviedol do jemu bližšieho prostredia.

Úúúps, a prsník je vonku: Faux pas, ktoré sa prihodilo dlhoročnému starostovi Prahy Oldřichovi Lomeckému s hovorkyňou Veronikou Blažkovou, ani nepotrebuje komentár.
Úúúps, a prsník je vonku: Faux pas, ktoré sa prihodilo dlhoročnému starostovi Prahy Oldřichovi Lomeckému s hovorkyňou Veronikou Blažkovou, ani nepotrebuje komentár.
Zdroj: Profimedia

K stolu prichádza tiež ako prvý a usadí ženu na spoločensky významnejšie miesto, teda chrbtom k stene a s výhľadom do priestoru. Žena má zároveň sedieť po pravej strane partnera. Na väčšine pozvánok sa uvádza aj dress code, ktorý treba dodržať. Najvyšší stupeň oblečenia je „white tie“, čo znamená biely motýlik, vtedy si muž oblieka frak. Tento dress code sa dnes používa už len veľmi zriedka.

Bežnejším predpísaným oblečením je „black tie“, teda čierny motýlik - muž si musí obliecť smoking. Pri bežnom plese sa používa aj „black suit“ alebo „formal dress“, ktoré vyžadujú čierny alebo tmavomodrý oblek.
Pri príležitosti, akou je Ples v opere, sú pre ženu najlepšou voľbou dlhé večerné šaty. Kratšie šaty si môže dovoliť, len ak jej partner nepríde vo fraku. K smokingu či obleku sú dovolené.

Dress code netreba nikdy podceniť. Dámy by mali vždy dominovať oblečením. „V roku 2007 Fedor Flašík s vtedajšou manželkou Monikou si na ples neobliekol smokingové nohavice, ale „smokingovú sukňu“ a tým sa stal nielen neprehliadnuteľný, ale pútal viac pozornosti okolia ako jeho manželka, čo sa tiež považuje za spoločensky nevhodné,“spomína Lesayová.

Ruka šmátralka: Intímnosti, aké predvádzal český režisér Jiří Menzel, sú neprípustné.
Ruka šmátralka: Intímnosti, aké predvádzal český režisér Jiří Menzel, sú neprípustné.
Zdroj: Profimedia

Jedinou fantáziou, ktorú si môže pri slávnostnom oblečení dovoliť muž, je výber kravaty. Na ples sa najlepšie hodí hodvábna kravata striebrosivého alebo zlatého tónu. Samostatnou kapitolou je stolovanie. Na plesoch môže mať dvojakú formu. Prvou je banket, keď sme obsluhovaní čašníkmi, ktorí nosia jedlo na stôl, druhou formou je raut, kde si z predloženého výberu jedál naberáme sami na tanier a nesieme si jedlo k stolu.

Mnohí nevedia, čo s látkovými obrúskami, ktoré sú na stole. Látkový obrúsok si vždy prestrieme na kolená. „Žena si ho preloží na polovicu otvorenou časťou k telu, aby si mohla ústa utierať do vnútornej časti obrúska a vonkajšia zostáva čistá,“ vysvetľuje Lesayová. Obrúsok používame vždy pred pitím z pohára, aby sme na ňom nezanechali kúsky jedla.

Ústa si však neutierame, obrúsok len priložíme a mierne pritlačíme na miesta, ktoré chceme zbaviť zvyškov jedla. Ak to neurobí čašník, o nápoje sa stará muž. Najskôr naleje všetkým ženám, no svojej partnerke ako poslednej, potom mužom a nakoniec sebe. Muži pri takýchto príležitostiach radi bozkávajú ženám ruky. Majú pocit, že to na ples patrí a je to galantné. Ak sa tak rozhodnú, mali by vedieť, že bozk je iba náznak. Ich pery by sa nemali dotknúť ruky ženy.

Topánky v ruke: Dáme má topánky na prezutie priniesť muž. Herečka Tereza Brodská si z toho ťažkú hlavu nerobila.
Topánky v ruke: Dáme má topánky na prezutie priniesť muž. Herečka Tereza Brodská si z toho ťažkú hlavu nerobila.
Zdroj: Profimedia

„Mali by sa pri tom skloniť a nie zdvíhať vysoko žene ruku a mali by tiež vedieť, že ak tak spravia pri jednej žene, mali by týmto spôsobom pozdraviť všetky,“ pripomína našim gavalierom Sedláčková. Jedinou výnimkou môže byť, že takto pozdravia len hostiteľku. „A ešte niečo: Prvý tanec by mal muž tancovať so svojou partnerkou,“pripomína Lesayová. Platí tiež zásada, že ak váš partner tancuje s inou ženou, jej partner by mal požiadať o tanec vás.

O týchto témach nehovorte »