Kríza významne zasiahla oblasť cestovného ruchu, ktorá sa z nej bude spamätávať asi najdlhšie. „Postupné uvoľňovanie vítame, no ani toto neznamená pre podniky, že sú za vodou. Nie každá reštaurácia má možnosť letnej terasy. Tržby, aj vďaka obmedzenému počtu stolov, nebudú určite také vysoké a mnohí za takýchto podmienok ani neotvoria, lebo tie náklady môžu byť vyššie ako je samotná tržba,“ vysvetlil prezident Zväzu cestovného ruchu SR Marek Harbuľák.

Ešte horšie sú na tom hotely, ktoré v podstate nemajú byť pre koho otvorené. „Stále platí zákaz organizovať akcie, či už súkromné podujatia ako svadby, alebo konferencie a rôzne eventy, čo tvorí dosť veľkú časť tržieb. Potom zostali stále zatvorené hranice a až 40 percent prenocovaní v hoteloch tvoria zahraniční návštevníci. V niektorých mestách ako Bratislava alebo Košice dokonca až 70 percent,“ informoval Harbuľák. Okrem prespania navyše nemôžu hostí lákať na žiadnu zo služieb ako wellness, bazény, fitness či masáže.

Odborníci odhadujú, že najväčšiu šancu na získanie hostí majú hotely, ktoré môžu návštevníkom ponúknuť možnosť turistiky v okolí. Hotely v mestách to budú mať náročnejšie. Okrem prespania totiž nemôžu hostí lákať na žiadnu zo služieb ako wellness, bazény, fitness či masáže.
Zdroj: Radovan Stoklasa

Odborníci sa zhodujú, že otvorenie obchodov môže prepúšťanie spomaliť, no určite ho nezastaví. „Hromadné prepúšťanie ešte len môže nastať. Nevieme povedať aký bude dopyt zo strany hostí v reštauráciách alebo v hoteloch, či budú opatrní, či budú bojazliví, či sa vrátia, nevrátia a v akom rozsahu,“ dodal Harbuľák. To, že nás vrchol nárastu nezamestnanosti nás ešte len čaká potvrdil aj analytik NBS Alexander Karšay. „O mesiac by  mohol byť viditeľný väčší nárast nezamestnanosti ako v marci,“ uviedol v stanovisku NBS k miere evidovanej nezamestnanosti, ktorá v marci vzrástla na 6,2 percenta.

Ako chce vláda zastaviť prepúšťanie? »