V povolení, ktorý dnes podpísal minister Krajčí, sa hovorí jasne. „Za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár. V prípade výskytu závažných nežiaducich účinkov je ošetrujúci lekár povinný o tom bezodkladne informovať Štátny ústav pre kontrolu liečiv v Bratislave a Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky."

Tieto vety v novom nariadení však doslova vytočili známeho lekára Petra Visolajského. V príspevku na sociálnej sieti vysvetlil, že sa je bežné, že keď sa vyskytne nový liek, ktorý ešte neprešiel registráciou, lekár sa rozhodne podať ho nejakému pacientovi vo vážnom stave lebo je presvedčený, že danému pacientovi môže pomôcť. „V takej situácii lekár požiada Ministerstvo zdravotníctva a minister na základe žiadosti udelí ,výnimku na neregistrovaný liek' a schváli podanie tohto lieku na žiadosť lekára. Vtedy je bežná prax, že zodpovednosť za podanie takéhoto lieku a jeho možné nežiadúce účinky preberie lekár, čo liek podáva. Lekár si túto zodpovednosť plne uvedomuje už pri písaní žiadosti," opísal Visolajský.

To, aký postup zvolili minister a premiér pri ruskej vakcíne, ho však zarazilo. „Ešte nikdy sa nestalo, že pán premiér a pán minister rozhodnú o podávaní neregistrovaného lieku, presviedčajú verejnosť, že ide o skvelý a bezpečný prípravok (nespochybňujem to, ale keďže daná vakcína nemá registráciu, nemáme k tomu dáta). A potom minister zdravotníctva napíše list, kde uvedie, že plnú zodpovednosť za terapiu neregistrovaným liekom preberá ošetrujúci lekár. Tomu sa jemne hovorí alibizmus," vyjadril sa Visolajský.

Pre Krajčího má jeden návrh. „Myslím, že od pána ministra - lekára, by bolo veľmi zodpovedné, že v prvý deň očkovania vakcínou Sputnik V, bude on sám indikovať a podávať túto vakcínu dobrovoľným záujemcom," odkázal Visolajský ministrovi zdravotníctva.

Mohlo by vás zaujímať: