Možno ste si v poslednom čase všimli, že si od vás pri pokladni pýtajú viac než pred pár mesiacmi. Cenovky pri niektorých produktoch sa zmenili na nepoznanie. Potraviny a nealkoholické nápoje v máji zdraželi medziročne podľa Štatistického úradu o 4,8 percenta. Ak sa pozrieme iba na potraviny bez nápojov, zdraženie je na úrovni 5,2 percenta. Za každých 20 eur v obchode tak priplatíme asi 1 euro navyše.

Ceny bežne rastú každý mesiac, no nie takým rýchlym tempom, ako sa to deje v poslednom období. Typické je zdraženie o pár desatín percenta, no medzi aprílom a májom išli potraviny hore o vyše 1 percento. „Medzimesačné tempo zvyšovania cien na úrovni 1,3 % bolo v máji neprehliadnuteľné,“ uviedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

Údaje o zdražovaní na Slovensku zbiera aj Európsky štatistický úrad Eurostat. Podľa neho v porovnaní s minulým rokom zaznamenalo najvyšší nárast cien čerstvé ovocie, a to o neuveriteľných 26 percent. „My dovážame predovšetkým ovocie zo zahraničia a tam bol problém, že farmári nemali dostatok pracovnej sily, či už v súvislosti s čerpaním OČR u svojich zamestnancov, ale aj pre pracovnú silu zo zahraničia. Tá absentovala v dôsledku opatrení na hraniciach,“ objasnila analytička. Za kilo čerešní, čučoriedok či malín dnes bežne zaplatíte 8 eur, jahody stoja okolo 6 eur, jablká 2 eurá za kg.

Druhým rekordérom v náraste cien je mäso, ktorého cena je vyššia o 13,3 percenta. Najviac zdraželo bravčové mäso až o takmer 19 percent. Za kilo si dnes obchodníci vypýtajú od 5 do 6 eur, pričom pred rokom stálo 4 eurá. Zdražovanie postihlo aj alkoholické nápoje. V porovnaní s cenami pred rokom zdraželo najviac víno. Jeho cena išla hore o 4,5 percenta.

Tabuľku produktov, ktoré zdraželi si pozrite TU 

Tovarov, pri ktorých vidieť zlacnenie, je podstatne menej. Maslo a jogurty zlacneli asi o 7 percent, zelenina približne o 5 percent.

Na vývoj cien potravín v posledných mesiacoch vplývajú rôzne faktory. Rozhodujúcim bola, samozrejme, koronakríza. Ďalej však napríklad aj africký mor ošípaných, ktorý má zásadný vplyv na vyššie ceny mäsa už niekoľko mesiacov. Svoju rolu zohrávajú stále aj mzdové náklady súvisiace s príplatkami za prácu v noci či cez víkend alebo samotný rast minimálnej mzdy. Ceny potravín najmä pri ovocí ovplyvňuje úroda. Pestovateľom tento rok narobila škody slabá zima, pre ktorú je málo vlahy, ako aj mrazy, ktoré prišli v niekoľkých vlnách a pomerne neskoro.

Anketa
Všimli ste si, že potraviny zdraželi?
  • 98%
  • 2%

Budú ceny rásť aj naďalej? Analytička to povedala jasne »