Na spomínané výrobky platí v súčasnosti 20-percentná DPH tak, ako na väčšinu potravín a tovarov, ktoré kupujeme v obchode. Vláda uvažuje, že túto sadzbu pri plienkach, sunare či detskej výžive zníži na 10 percent a to už od budúceho roku.

Ak by k tomu prišlo, neznamená to, že ich cena sa hneď zníži o rovnú desatinu. A nebude za tým chamtivosť obchodníkov, ale jednoduchá matematika. O 10 percent sa totiž neznižuje cena týchto výrobkov, ale len ich daň. To znamená, že ak výrobok stojí pri 20 % DPH 1,20 eura, pri 10 % DPH to bude 1,10 eura. Výrobok bude teda v konečnom účtovaní lacnejší o 8,33 %.

A koľko Slováci míňajú na detské potreby? Ukázal to prieskum spoločnosti Cord Blood Cente spred troch rokov, do ktorého sa zapojilo 330 mamičiek. Pravidelné výdavky rodiny na plienky a detskú kozmetiku boli 77 eur mesačne, umelá výživa a prikrmovanie vyšla na ďalších 125 eur mesačne.

Rodina, ktorá kupuje len plienky a detskú kozmetiku by tak po znížení DPH o 10 percent na tieto výrobky mohla ušetriť 9,20 eur mesačne. Ak kupuje aj umelú výživu a príkrmy, úspora by bola ďalších 15 eur. Spolu by tak toto opatrenie odľahčilo rodinný rozpočet o vyše 24 eur.

Na Slovensku sa pritom už raz DPH znižovala. Od 1. januára 2016 platí 10-percentná sadzba, ale len na vybrané druhy mäsa, mlieka, masla či chleba. Odborníci toto opatrenie kritizujú s tým, že neprinieslo sľúbený efekt znižovania cien aj vzhľadom na nevhodný výber potravín so zníženou sadzbou.