Minister obrany Jaroslav Naď bol pred tromi týždňami očkovaný Pfizerom, aj keď ním očkujeme len starších ako 60 rokov alebo ľudí s diagnózami. Minister pritom nespĺňa ani jedno, ani druhé. Nebolo by potrebné prehodnotiť očkovanie aj ústavných činiteľov?

– Pán minister bol očkovaný, pretože v prvej fáze očkovania, keď sa robila aj PR kampaň, boli očkovaní aj ostatní ministri, pani prezidentka, pán profesor Krčméry atď., tak v tej chvíli mal pomerne ťažký priebeh covidu. To znamená, že bol zaočkovaný jeho štátny tajomník, ostatní štátni tajomníci na ministerstvách, takže jeho očkovanie len dokončilo, čo sa začalo niekedy v januári.

Ale vtedy sme tu ešte iné vakcíny nemali a teraz už máme. Ľudia môžu mať pocit, že politici sú nejakí nadľudia.

– Ja som očkovanie pána ministra Naďa neorganizoval, je to mimo mňa. Vakcinačné centrá fungujú samostatným spôsobom. Neviem sa k tomu ďalej vyjadriť.

Vakcíny by sa mali prevážať do regiónov, kde je po nich dopyt. Koľko ich bude?

– Neviem presné čísla. Dokonca máme o niekoľko desiatok tisíc vakcín AstraZenecy viac, ktoré sa toho času distribuujú do vakcinačných centier. Posilnené budú všetky vakcinačné centrá.

Bude to jednorazová akcia alebo to bude častejšie?

– Závisí od počtu vakcín, ktoré budeme dostávať. Distribuovať sa budú na základe požiadaviek z Čakárne a žiadostí, ktoré podávajú veľkokapacitné centrá.

Chcete zintenzívniť očkovaciu kampaň?

– Kampaň sa pripravuje, bude masívnejšia.

Kedy by sme mohli dosiahnuť potrebnú očkovanosť na Slovensku, t. j. 3,6 milióna ľudí?

– Keď sa bude chcieť 3,6 milióna ľudí očkovať.

Článok pokračuje na ďalšej strane >>>