Pozná to každý, kto niekedy menil auto. Pridelenie tabuliek EČV, alebo po starom ŠPZ, bez príplatku je vyslovene lotériou. Mnohí šoféri sú s novou číselnou kombináciou nespokojní, vnímajú ju dokonca ako chybičku krásy na svojom novom tátošovi a radšej by si nechali pôvodné číslo, na ktoré si po rokoch už zvykli.

Poslanci parlamentu majú aj pre takýchto vodičov dobrú správu. Do parlamentu predkladajú návrh zákona, ktorý prináša novinky pokiaľ ide o možnosť prenosu tabuliek. Motoristi si budú môcť pri predaji vozidla preniesť EČV z pôvodného majiteľa na nového majiteľa, a to bez ohľadu na trvalý pobyt nového vlastníka. Pôvodný majiteľ bude mať zároveň možnosť ponechať si pôvodné tabuľky EČV pri predaji vozidla. A tie si bude môcť následne dať na svoje ďalšie vozidlo. „Raz pridelené EČV, môže byť na vozidle až do jeho ,smrti´, bez ohľadu na trvalý pobyt jeho aktuálneho majiteľa. Raz kúpenú EČV, ku ktorej má majiteľ špeciálny vzťah, môže používať roky a prenášať si ju z vozidla na vozidlo,“ zhrnul poslanec SaS Marián Viskupič, ktorý je jedným z prekladateľov.

Poslanec si od zmeny sľubuje peniaze navyše pre štát aj pre občanov v podobe ušetrených nákladov na výrobu a kúpu nových tabuliek. Vydýchne si životné prostredie, keďže v súčasnosti sa ročne rozstrihá asi 400-tisíc tabuliek EČV. V neposlednom rade má novela priniesť zníženie byrokracie. „Novela obsahuje zrušenie dvojkrokového odhlásenia a prihlásenia vozidla na nového majiteľa. Po novom by sa na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte v SR vykonala kompletná zmena držby vozidla na kupujúceho,“ dodal Viskupič.

Dopravný analytik Ján Bazovský hodnotí zmenu ako krok správnym smerom. Myslí si však, že predkladatelia jednu vec nedotiahli. „Už keď to robia, mala sa odstrániť aj regionálna príslušnosť, lebo tá je na EČV úplne zbytočná,“ komentoval expert. To, či má niekto bratislavské alebo košické EČV dnes podľa neho už stratilo svoje opodstatnenie, navyše to často medzi motoristami vyvoláva zbytočné vášne. Zároveň by to zvýšilo motiváciu ľudí ponechať si jedno číslo na takpovediac celý život, aj keď sa napríklad presťahujú z okresu do okresu.

Mohlo by vás zaujímať: