Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Nové zistenie o koronavíruse: Jedna vec výrazne pomáha znížiť riziko infekcie!

Rakúsko eviduje 8. októbra rekordný nárast počtu nakazených koronavírusom. Len za posledný týždeň ich počet stúpol takmer o pätinu.

Zdroj: Profimedia

Reklama

Prichádza zima a viaceré domácnosti už začali vykurovaciu sezónu. Práve suchý vzduch môže byť nebezpečný, keďže sa v ňom vírusy rýchlejšie šíria. Znížiť riziko by mali zvlhčovače.

Dobrou zbraňou proti šíreniu obávaného koronavírusu by mohol byť  vlhký vzduch. Vyššia vlhkosť vzduchu v interiéri môže podľa vedcov z centra RIKEN a japonskej univerzity v Kobe znížiť riziko šírenia tejto infekcie. 

„Vedci porovnali množstvo kvapôčok  zachytených na tvári osoby, ktorá sedela 1,8 metra od kýchajúcej osoby, ktorá má potencionálne ochorenie Covid-19. Pri 90 %-nej vlhkosti vzduchu padalo na stôl vedľa kýchajúcej osoby oveľa viac kvapôčok, ako pri 30 %-nej vlhkosti, kedy kvapôčky plávali priestorom ďalej a dlhšie," uviedla Veronika Salayová z imeteo.sk. 

Jednoducho povedané, čím je vo vzduchu viac vlhkosti, tým lepšie. To potvrdil aj známy slovenský infektológ Peter Sabaka: „S väčšou vlhkosťou ovzdušia klesajú infekčné častice rýchlejšie k zemi. Skôr sa na ne totiž nabalí vodná para, ktorá je vo vzduchu, oni sú potom ťažšie a skôr padnú k zemi. Čiže nedoletia tak ďaleko."

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Infektológ Peter Sabaka o tom, ako fungujú rúška .

    K podobným záverom dospeli aj vedci z Nemecka a Indie, ktorí analyzovali 10 štúdií z celého sveta. Zistili, že pri nízkej vlhkosti vírus nielenže dlhšie zostáva vo vzduchu, ale ľahšie sa do tela dostane aj cez suchú sliznicu v ľudskom nose. „Suchý vzduch nie je dobrý, lebo vysušuje sliznice a mohol by istým spôsobom aj prispievať k lepšiemu šíreniu koronavírusu,“ vysvetlil infektológ.

    Zo štúdiií vyplýva, že riziko nákazy koronavírusom v suchých uzavretých miestnostiach počas zimných mesiacov môže byť väčšie pre veľký počet ľudí, ktorí bývajú vo vykurovaných miestnostiach, pretože kúrenie odvlhčuje vzduch. Použitie napríklad zvlhčovačov vzduchu preto môže výrazne pomôcť znížiť infekciu v uzavretých miestnostiach. Odporúča sa preto udržiavať relatívnu vlhkosť vzduchu v miestnosti medzi 40 až 60 %. 

    Mohlo by vás zaujímať:

     

     


     

     

     

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.