Dobrou zbraňou proti šíreniu obávaného koronavírusu by mohol byť  vlhký vzduch. Vyššia vlhkosť vzduchu v interiéri môže podľa vedcov z centra RIKEN a japonskej univerzity v Kobe znížiť riziko šírenia tejto infekcie. 

„Vedci porovnali množstvo kvapôčok  zachytených na tvári osoby, ktorá sedela 1,8 metra od kýchajúcej osoby, ktorá má potencionálne ochorenie Covid-19. Pri 90 %-nej vlhkosti vzduchu padalo na stôl vedľa kýchajúcej osoby oveľa viac kvapôčok, ako pri 30 %-nej vlhkosti, kedy kvapôčky plávali priestorom ďalej a dlhšie," uviedla Veronika Salayová z imeteo.sk. 

Jednoducho povedané, čím je vo vzduchu viac vlhkosti, tým lepšie. To potvrdil aj známy slovenský infektológ Peter Sabaka: „S väčšou vlhkosťou ovzdušia klesajú infekčné častice rýchlejšie k zemi. Skôr sa na ne totiž nabalí vodná para, ktorá je vo vzduchu, oni sú potom ťažšie a skôr padnú k zemi. Čiže nedoletia tak ďaleko."

K podobným záverom dospeli aj vedci z Nemecka a Indie, ktorí analyzovali 10 štúdií z celého sveta. Zistili, že pri nízkej vlhkosti vírus nielenže dlhšie zostáva vo vzduchu, ale ľahšie sa do tela dostane aj cez suchú sliznicu v ľudskom nose. „Suchý vzduch nie je dobrý, lebo vysušuje sliznice a mohol by istým spôsobom aj prispievať k lepšiemu šíreniu koronavírusu,“ vysvetlil infektológ.

Zo štúdiií vyplýva, že riziko nákazy koronavírusom v suchých uzavretých miestnostiach počas zimných mesiacov môže byť väčšie pre veľký počet ľudí, ktorí bývajú vo vykurovaných miestnostiach, pretože kúrenie odvlhčuje vzduch. Použitie napríklad zvlhčovačov vzduchu preto môže výrazne pomôcť znížiť infekciu v uzavretých miestnostiach. Odporúča sa preto udržiavať relatívnu vlhkosť vzduchu v miestnosti medzi 40 až 60 %. 

Mohlo by vás zaujímať: