Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo nové dáta, ktoré ukazujú, že oproti minulému týždňu ide až o 26-percentný nárast. Za deň pribudlo na Slovensku v priemere 527 pozitívnych prípadov, pričom týždeň predtým ich bolo 448.

PCR testy odhalili o 38 % viac prípadov oproti predošlým siedmim dňom, antigénové testy evidujú nárast o 7 %.

V ktorých mestách je situácia najhoršia, si môžete pozrieť TU.

Prostredníctvom 618 vykonaných RT-PCR testov odhalili v utorok (5. 7.) na Slovensku 250 prípadov nákazy novým koronavírusom. Nepribudla žiadna obeť. 

​Rastie aj počet hospitalizovaných pacientov

Opätovne rastie aj počet hospitalizovaných pacientov. Aktuálne je podľa rezortu zdravotníctva v nemocniciach 305 pacientov, pri 153 z nich je primárnym dôvodom hospitalizácie práve ochorenie COVID-19. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 7 pacientov a na oddelení JIS skončilo 16.

Na Slovensku sú momentálne rozšírené subvarianty omikronu BA.2, BA.4 a BA.5. Za posledných 30 dní sa ukázal pri sekvenácii 173 vzoriek v 48, respektíve 43 %.

Blíži sa ďalšia covidová vlna

Počet covid pacientov začína rásť, pretože sa objavili nové subvarianty BA.4 a BA.5, ktoré môžu nakaziť aj ľudí, ktorí v minulosti prekonali infekciu omikron či boli zaočkovaní. Podľa slov infektológa sú ich príznaky rovnaké ako pri omikrone.

“Sme teraz na začiatku novej vlny, ale nemala by byť ani zďaleka taká veľká ako zimná,“ predpovedá. Ubezpečuje však, že ľudia, ktorí prekonali covid v minulosti a sú zaočkovaní, by mali byť chránení pred ťažkým priebehom.

„Vlna bude, predpovedali sme už dávnejšie. Rozdiel je však v tom, že súčasný covid je menej smrtiaci a ľudia už majú predošlú imunitu po očkovaní alebo prekonaní. Nehrozí tak kolaps zdravotného systému a tým nebude treba zavádzať ani prísnejšie opatrenia,“ tvrdí Sabaka.

Prečítajte si aj: