Matkám, ktoré sa narodili v rokoch 1957 až 1965, sa bude od januára 2021 znižovať dôchodkový vek o pol roka za každé vychované dieťa. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú 24. septembra 2020 schválila Národná rada SR a ktorá v týchto dňoch čaká na podpis prezidentky a publikovanie v Zbierke zákonov.

Doteraz odchádzali alebo ešte len mali ísť do dôchodku bez toho, aby im bol odpočítaný polrok za každé jedno vychované dieťa. Tento princíp je pritom zakotvený v ústave od júla 2019, no v praxi pre ne neplatil.

Tabuľka veku odchodu do dôchodku >>TU<<

Dôchodkový vek sa im po novom zníži najviac o 18 mesiacov, ak vychovali tri a viac detí. Tým, ktoré do penzie odišli ešte podľa starých pravidiel, štát penzie doplatí. Znižovanie dôchodkového veku bude rovnako platiť aj pre mužov, u ktorých výchova dieťaťa nebola zohľadnená matke.

V súvislosti so zmenou výpočtu dôchodkového veku Rada pre rozpočtovú zodpovednosť pripravila dôchodkovú kalkulačku, ktorá zodpovedá najnovšej zmene zákona.

Nová dôchodková kalkulačka >>TU<<

Nová právna úprava platná od budúceho roka rozdeľuje ročníky žien 1957 až 1965 do troch skupín. Na ďalšej strane si prečítajte, ktoré to sú.