Nárok na pandemické nemocenské má poistenec, ktorému v mimoriadnej situácii lekár nariadi povinnú karanténu alebo izoláciu. Od prvého dňa dávku vypláca Sociálna poisťovňa a to vo výške 55 % denného vymeriavacieho základu (DVZ). Zjednodušene ide o 55 % priemernej hrubej mzdy na jeden kalendárny deň.

Ako sa vypláca dávka nemocenské a aké sú podmienky, si pozrite >>V GALÉRII<<

Vláda však od 1. decembra pandemickú péenku ruší. „Sú tu mnohé iné choroby, ktorými dnes ľudia trpia a nemajú na výber. Či už sú to onkologické alebo iné choroby, takýto človek poberá štandardnú péenku. Preto sme sa rozhodli vrátiť dávku PN na štandardnú úroveň, pretože dnes už sa pred ochorením COVID-19 dokážeme chrániť, máme tu vakcínu," odôvodnil premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Pre zamestnanca to znamená, že za prvé tri dni nedostane 55 % hrubej mzdy, ale len 25 % denného vymeriavacieho základu. „Napríklad zamestnanec s hrubou mzdou 1 200 eur mesačne dostal doteraz pri pandemickej PN (karanténe), ktorá trvala 10 dní, približne 216 eur. Po novom dostane približne 181 eur, teda o 35 eur menej,“ vyčíslil exminister práce a odborník na sociálne veci Jozef Mihál.

Mihál upozornil, že ešte zásadnejšia zmena čaká zamestnávateľov. „Kým doteraz neboli pri karanténnych PN nijako zaťažovaní, pretože počas celého času v karanténe zamestnancom vyplácala nemocenské Sociálna poisťovňa, po novom budú prvých 10 dní (teda prakticky celý čas karantény) financovať zamestnancom oni, pretože budú zamestnancom vyplácať náhradu príjmu,“ komentoval Mihál.

Zamestnávatelia hovoria o ďalšom polene pod nohy od štátu v ťažkej situácii. „Zdroje mnohých spoločností sú covid-krízou vyčerpané, zamestnávateľom vzrastú náklady, čo považujeme v súčasnej núdzovej situácii za ďalšiu príťaž,“ reagovala Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení. „Ideálne by znížená pandemická PN mala byť naďalej vyplácaná Sociálnou poisťovňou,“ dodala Republiková únia zamestnávateľov.

Živnostníkom a ďalším samostatne zárobkovo činným osobám, ktorí si platia nemocenské poistenie, vypláca péenku z dôvodu karantény od prvého dňa Sociálna poisťovňa. Za prvý až tretí deň je to vo výške 25 % DVZ, od štvrtého dňa vo výške 55 % DVZ.

Anketa
Poberali ste pandemickú péenku?

Prečítajte si tiež: