Politička sa formou videokomentára rozhodla poukázať na fakt, že onkologickí pacienti na Slovensku sú diskriminovaní a nedostávajú sa k liečbe, ktorá je v iných členských štátoch úplne bežná. „Slovenskí onko pacienti nemajú prístup až k 65 percentám modernej liečby. Aj na EU úrovni, aj na tej domácej urobím všetko pre to, aby sa to zmenilo,“uviedla Nicholsonová, podľa ktorej by mal mať slovenský pacient rovnaké práva ako ten nemecký. 

V praxi to teda jednoducho povedané znamená, že slovenský pacient s rakovinou môže mať problém dostať sa k lieku, ktorý Európska lieková agentúra schválila ako moderný, inovatívny a pacientom prinášajúci úľavu. Mnohé z týchto liekov totiž nie sú hradené z peňazí verejného zdravotníctva.

Riešenie tohto problému vidí Nicholsonová v reforme kategorizácie liekov, s čím sa vraj stotožňuje aj nový riaditeľ VšZP Richard Strapko. Tento týždeň by mali spolu o reforme so Strapkom a šéfkou parlamentného zdravotníckeho výboru Janou Cigánikovou rokovať. „Pokúsime sa takéto riešenie dať na stôl, pretože táto situácia sa naozaj musí zmeniť,“prisľúbila vo videu.

Nicholsonová vo videu upozornila, že Európska lieková agentúra schválila za posledných 9 rokov viac ako 70 nových inovatívnych liekov pre onkologických pacientov. Slovenskí pacienti majú dnes hradenú len tretinu z nich, ostatné môžu dostať len na výnimky.

Téma sa do diskusie nedostala náhodou. Video političky je reakciou na nedávny medializovaný  prípad onkopacientky Antónie z Nových Zámkov, ktorej poisťovňa dvakrát po sebe zamietla uhradiť imunoterapiu, a to aj napriek tomu, že jej túto liečbu odporučil onkológ. Pacientka bola nútená si ju hradiť z vlastných úspor a verejnej zbierky.

Poisťovňa pristúpila k výnimke až potom, ako sa prípad dostal do médií a pacientka napísala práve Nicholsonovej a aj ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu.

Zoznam kategorizovaných liekov, vrátane onkologických, ktoré dnes preplácajú poisťovne je verejne dostupný. Úhrada týchto liekov je garantovaná zákonom, v prípade, ak sú predpísané. Ostatné lieky, ktoré sa nenachádzajú na tomto zozname, preplatí poisťovňa iba na výnimku.

Mohlo by vás zaujímať: