Malá či väčšia fľaša s obľúbeným nápojom sa vám zmestí do batožiny a vždy máte prehľad o tom, koľko tekutín ste vypili. Plasty však môžu škodiť a preto je dôležité držať sa istých zásad. Vedeli ste, že umelú fľašu by ste mali použiť len raz a vyhodiť?

Pitný režim môže ZABIŤ! Takto na obyčajnú vodu doplatila mladá športovkyňa!


Mnohí ľudia majú strach, že z plastových fliaš sa nebezpečné látky dostávajú z obalu do nápojov. V extrémnych prípadoch sa to totiž ľahko môže stať. Napríklad ak sú umelé fľaše dlhodobo vystavené horúčavám a slnku. Hygienici preto pravidelne vykonávajú kontrolu minerálnych aj pramenitých vôd. Zisťujú, či sa do vody nedostali nebezpečné látky alebo sa inak nezmenila chuť pri možnom zlom skladovaní.

Zabudnite na lacnú vodu v obchodoch: Novinka od štátu všetko predraží!


„Na základe dostupných informácií je možné konštatovať, že PET fľaše pri správnom procese výroby, skladovania, distribúcie a používania spotrebiteľom nepredstavujú zdravotné riziko vo vzťahu k látkam, ktoré by mohli migrovať z PET fliaš a tak ohroziť zdravie ľudí,“uviedla Milada Syčová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade.
Zároveň však expertka upozorňuje na potrebu dodržať základne zásady, pri používaní plastových fliaš.


Sledujte symboly na obaloch


Každá fľaša je označená trojuholníkom s číslom, ktorý nájdete na obale . Číslo znamená len materiálové zloženie výrobku, nie je to informácia o bezpečnosti plastového obalu ani počet možných použití výrobku. PET je označený jednotkou, vrchnáčiky číslom 2 (HDPE) a rôzne plastové nádoby na uskladnenie potravín číslom 7. Taktiež sa môžete stretnúť aj s označením v podobe piktogramu „pohárika s vidličkou“, ktorý je symbolizuje, že materiály sú vhodné na styk s potravinami a tekutinami.


Správne skladovanie


Je potrebné si uvedomiť, že balené vody by sa mali pri skladovaní chrániť pred priamym slnečným žiarením o čom sú spotrebitelia informovaní na etikete výrobku, pričom teplota by nemala prekročiť -80°C až 130°C, čo je pri štandardných podmienkach nemožné, takže sa nemusíte báť vziať si fľašu s minerálkou na kúpalisko alebo ju mať pri sebe v aute, no odporúča sa nenechávať fľašu zbytočne na slnku a celkovo ju nevystavovať extrémnym podmienkam.


Raz a dosť


PET fľaše, v ktorých sú predávané vody a nápoje sú jednorazové obalové materiály a nie sú určené na opakované použitie. Preto si ich doma zbytočne „neškrečkujte“.


Recyklujte


Plasty, ktoré denne používame nemusia skončiť ako odpad, dajú sa vďaka recyklácii znovu využiť a získať šancu na nový život v inej podobe, nielen ako nová fľaša, ekologické tričko, ale aj ruksak, tenisky , či dokonca lavička v parku.


Verme našim odborníkom


Ak máte predsa len pochybnosti o bezpečnosti, obráťte sa na odborníkov a nepodliehajte bulvárnym titulkom. U nás kontrolu bezpečnosti PET fliaš zastrešuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Poprade, ktorý pravidelne kontroluje a testuje tieto produkty v prevádzkach podľa ročného plánu úradných kontrol.

Prečítajte si tiež: