Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Nemôžete spať? Vyskúšajte 9 rád od profesionálneho spáča: Vďaka číslu 4 zaspíte ihneď

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Profesionálny spáč Denis Kováč radí: TAKTO zaspíte do pár minút!
    Zdroj: mh
    Reklama

    Spánok je nevyhnutný pre fyzické aj duševné zdravie každého jedného z nás. V priemere Slováci spia denne iba 6 hodín a 38 minút, avšak až 65 % z opýtaných uviedlo, že si radi počas dňa občas zdriemnu. Čo na seba prezradili Slováci zo svojich spální a ako nekvalitný spánok ovplyvňuje ich duševné zdravie?

    Hoci si uvedomujeme, aký nevyhnutný je kvalitný spánok pre naše zdravie a duševnú pohodu, v realite mu často nedávame prioritu. Nočné rituály Slovákov odhaľujú, že digitálne návyky hrajú v spálni prím. Až 77 % Slovákov zapojených do prieskumu spoločnosti IKEA priznalo, že používa v posteli mobil, 38 % si pred spaním dopraje televízne vysielanie a 22 % trávi čas na notebooku či tablete. Technológie sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou večerného režimu, no neraz aj dôvodom, prečo odkladáme spánok na neskôr.

    Spánok nie je len fyzický proces – je odrazom nášho vnútorného sveta a spôsobu života. „Nočné hodiny sú preto často ovplyvnené aj tým, čo sa odohráva v našej mysli. Dlhé hodiny prehadzovania sa v posteli a nekonečné myšlienky nútia mnohých hľadať riešenia, ktoré im pomôžu uniknúť z bludného kruhu nespavosti,“ uviedol Ladislav Tomčík, expert na spánkový sortiment v IKEA.

    Až 17 % Slovákov musí pravidelne siahať po liekoch na spanie, pričom 4 % ich užívajú denne, aby si zabezpečili aspoň nejaký odpočinok. „Počas spánku prebieha v našom tele hormonálna homeostáza, čiže hormóny sa dávajú do nejakej optimálnej hladiny. A pokiaľ spánok nie je kvalitný, má to vplyv na všetky naše hormóny, a to znamená horšie sústredenie, horší výkon a tak ďalej,“ podotkol tvorca podcastu Mozgová atletika Denis Kováč.

    Prečo nám pred spaním škodí modré svetlo? Dozviete sa vo videu:

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Prečo nám škodí modré svetlo pred spaním? Vysvetľuje profesionálny spáč Denis Kováč
      Zdroj: mh

      Kováč sa v minulosti tiež boril s problematickým spánkom, až sa rozhodol stať sa „profesionálnym spáčom”. K spánku pristupuje ako k najväčšej priorite v živote.

      „Každý z nás má nejaký životný štýl, ktorému sa náš spánok prispôsobuje. Napríklad dnes mám takúto udalosť a prídem o jednej ráno, tak pôjdem spať o pol druhej a ďalší deň to doženiem. Profesionálny spáč to má tak, že jeho životný štýl sa prispôsobuje spánku. To znamená, že si každý večer povie, že ide spať okolo desiatej, jedenástej, a všetko tomu prispôsobí. Samozrejme, že sú udalosti, ktoré sa nedajú prispôsobiť, ako svadby, a tak ďalej, ale je veľa udalostí, ktoré sa dajú naplánovať tak, aby váš spánok nenarušovali,“ vysvetlil Denis Kováč.

      Článok pokračuje na ďalšej strane: OKREM VONKAJŠÍCH VPLYVOV NÁŠ SPÁNOK OVPLYVŇUJE AJ...

      Vyberáme pre vás niečo PLUS

      Autor článku

      Zaujíma ju aktuálne dianie, novinky, ale aj zlepšováky. Vyhľadáva témy z oblasti financií, školstva, zdravotníctva, gastra či cestovania.