Sociálne balíčky, ktoré vymýšľa vládna koalícia, najnovšie rozhádali najväčšiu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) s desiatkami nemocníc združených v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS). Podľa zákona majú na vyššie príplatky či rekreačné poukazy nárok aj lekári, sestry a ďalší zamestnanci nemocníc, nieto však toho, kto by to zaplatil.

Zástupcovia nemocníc tvrdia, že poisťovne by im mali platiť viac. Najväčšiu krivdu cítia voči štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Vyše 70 nemocníc združených v asociácii hrozí, že od 1. júla s najväčšou poisťovňou nepodpíše nové zmluvy. „Dnes všetky nemocnice deklarovali, že ak bude ponúknutá taká zmluva, ako bola prezentovaná, zmluvu nepodpíšu," povedal prezident asociácie Marián Petko. To by znamenalo, že po 1. júli poistenci VšZP budú musieť platiť aj za bežné vyšetrenie v týchto nemocniciach.

Štátna poisťovňa sa ale bráni, že nemocniciam v tomto roku pridá len na sociáne balíčky 40 miliónov eur, hoci požiadavka ANS bola len na 37,4 mil. eur. Celý konflikt považuje VšZP za nedorozumenie, s nemocnicami chce ďalej rokovať, ale bez nátlaku. Generálna riaditeľka poisťovne ubezpečila, že pacienti nie sú ohrození. „Všetky naše povinnosti smerom k nim si budeme plniť. Je to naša prvoradá úloha,” povedala Ľubica Hlinková.