V regióne na východe Slovenska veľa domov vykuruje kotlami na tuhé palivo. Ľuďom je tak síce teplo, no dýchajú nebezpečne špinavý vzduch. „Koncentrácia prachových častíc PM10 včera večer v Jelšave v okrese Revúca presiahla 250 µg/m3 . Denný povolený priemer je pritom len 50 µg/m3, Limit tak bol prekročený viac ako 4-násobne," píše portál imeteo.sk.

Zhoršená situácia v regióne panuje od stredajšieho popoludnia a potrvá aj vo štvrtok, keďže podľa predpovede má byť oblačno až zamračené a hmlisto, bezvetrie alebo len slabý vietor.

Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje, že to môže mať vplyv na zdravie ľudí. „K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo – cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy," upozorňujú meteorológovia.

Situácia je vážna najmä v Jelšave a okolí.
Situácia je vážna najmä v Jelšave a okolí.
SHMÚ

Akútne účinky sa prejavujú u citlivých osôb v podobe dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa či bolesti hlavy. U astmatikov môže smogová situácia vyvolávať záchvaty. Chronické účinky sa vyskytujú len ak je organizmus časticiam PM10 vystavovaný opakovane a dlhodobo. „Môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu, poruchami odolnosti organizmu," uvádza SHMÚ.