Zastupujúci minister zdravotníctva Eduard Heger sa vo štvrtok stretol s konzíliom odborníkov. Diskutovali o tom, ako by mali vyzerať opatrenia platné počas Veľkej noci. Ide o naväčší kresťanský sviatok, kedy sa rodiny zvyknú navštevovať. Už skôr naznačil, že veľkonočné prázdniny budú podobné ako minulý rok. Vtedy vláda zakázala pohyb z okresu do okresu.

Opatrenia sa sprísňovať nebudú, ale je dôležité, aby ich Slováci aj naďalej dodržiavali. Mali by preto obmedziť návštevy rodiny a cestovanie.

PLATNÉ OPATRENIA nájdete TU

„Nemá význam nič meniť, mohlo by to ľudí len zmiasť. Posledné, čo chceme, aby sa ľudia prestali vyznať v opatreniach. Sú stabilné, sú účinné a vďaka tomu, že ich ľudia dodržiavajú, prinášajú jasné výsledky," povedal Heger.

„Táto Veľká noc bude ešte iná, ale je dôležité, aby sme to zvládli. Chceme ten klesajúci trend udržať. Preto je dôležité, aby sme odolali a nepodľahli pokušeniu návštevy rodiny alebo cestovaniu. Odložme zvyky na budúci rok,“ poprosil občanov minister.

„Musíme vydržať v súčasných opatreniach, ktoré sú nastavené. Záleží na každom z nás, či sa situácia bude zlepšovať alebo naopak,“ povedal profesor Jozef Šuvada.

Odborníci predstavujú veľkonočné desatoro

Veľkonočné desatoro odborníkov
1. Obmedzme stretnutia.
2. Odložme šibačku a oblievačku.
3. Zúčastnime sa bohoslužieb virtuálne.
4. Prejavme lásku k blížnemu tým, že sme zodpovední a nenakazíme ho.
5. Oddychujme v prírode.
6. Cestujme len v rámci okresu.
7. Chráňme sa nosením rúšok aj vonku.
8. Rešpektujme 14 dňovú karanténu svojich príbuzných, ktorí sa vrátili zo zahraničia, registrujme ich v e-hranici.
9. Nenavštevujem ani očkovaných starých rodičov a rodičov.
10. Športujme bezpečne: individuálne a v prírode.

„Epidemiologická situácia na Slovensku mierne zlepšuje a je naším cieľom, aby sa tento zlepšujúci trend udržal. Veľká noc je zlomová a je veľmi dôležité, ako budú ľudia dodržiavať tieto nastavené opatrenia,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas. „Opatrenia sprísňovať nebudeme, sú nastavené dostatočne,“ doplnil Mikas.

Upozornil, že sa stále nájdu Slováci, ktorí porušujú pravidlá. Podľa ich informácií má aj dnes odletieť lietadlo do Egypta. 

Problémom môže byť, ak nastavené opatrenia napadne Ústavný súd.  Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal tento týždeň podnet na Ústavný súd, či je uznesenie vlády o predĺžení núdzového stavu v súlade s ústavou alebo nie. Do 1. apríla má posúdiť, či obmedzenia základných práv a slobôd sú primerané účelu, ktorý sa má dosiahnuť ich obmedzením. 

Mnohí ľudia napríklad nemôžu užívať svoj majetok, ak je v inom okrese. Väčšina Slovákov tak nemôže vycestovať na chatu či chalupu. Do slobody náboženského vierovyznania zas zasahuje zákaz konania sa bohoslužieb. Práva podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť zasahuje zas majiteľov reštaurácií a ďalších zatvorených prevádzok.

Hrozí, že v prípade zrušenia uznesenia vlády v častiach týkajúcich sa obmedzenia pohybu, môžu byť veľkonočné sviatky bez obmedzení. „Ak by tam boli nejaké obmedzenia, tak samozrejme upravíme podľa odporúčaní Ústavného súdu. Sme pripravení okamžite reagovať,“ povedal Heger.

Mohlo by vás zaujímať: