Šéf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík povedal, že epidemiologická situácia na Slovensku je podobná ako minulý týždeň. Mierne klesol počet hospitalizovaných. 

Aj budúci týždeň, od 26. júla ostanú všetky okresy v zelenej farbe, teda v monitoringu. Ostávajú tak platiť najmiernejšie opatrenia. Nemenia sa ani pravidlá na hraniciach. Podľa slov ministra Lengvarského sa nebudú meniť aspoň do 9. augusta. Zmeny sa ale možno dočkajú hromadné podujatia a prevádzky. Šéf rezortu pripustil, že sa limity pre šport či kultúru pravdepodobne zvýšia, no podmienkou bude očkovanie.

VIAC INFO o aktuálnej situácii nájdete v » GALÉRII«

So zákonom, ktorý by mal zvýhodniť zaočkovaných aj v prevádzkach či na hromadných podujatiach v pondelok na koaličnej rade podľa slov ministra súhlasili všetky strany. Hlasovať o ňom bude parlament v piatok alebo v sobotu. „Napríklad okresy, kde bude viac ako 50 percent ľudí nad 50 rokov zaočkovaných, budú mať miernejšie opatrenia," povedal minister Lengvarský. 

Slovensko je aktuálne siedmou najhoršou krajinou z pohľadu zaočkovanosti v Európe. V Čakárni na očkovanie máme dnes asi 14-tisíc ľudí, asi tisíc z nich čaká na neregistrovaný Sputnik. Väščina osôb v Čakárni je mladých. Stále klesá aj počet čakateľov na druhú dávku, čo značí spomaľovanie očkovacieho tempa.

Počet prípadov nového koronavírusu rastie najmä v obľúbených dovolenkových destináciách Slovákov. Riziko nákazy je preto veľké. Najrýchlejší rast nových prípado majú momentálne Malta, Holandsko, Španielsko, Rakúsko, Grécko, Švajčiarsko, Dánsko a Belgicko. Ide o krajiny, kde sa epidémia šíri najrýchlejšie.

Článok pokračuje na ĎALŠEJ STRANE: Situácia na Slovensku v číslach »»»