Nebezpečné jahody s nákazou zatiaľ hlásili zo Švédska a Rakúska. Vo Švédsku zaznamenali do 9. októbra 20 prípadov vírusového zápalu pečene typu A, pričom 17 z nich potvrdili laboratórne testy. Najmenej desiati z týchto pacientov konzumovali zmrazené jahody pôvodom z Poľska.


V Rakúsku zaznamenali od júla 14 takýchto prípadov. Dostať sa mali z obchodov aj do reštaurácií či nemocničných kuchýň.


Odborníci dospeli genetickým skúmaním vírusu spôsobujúceho hepatitídu typu A v oboch krajinách k záveru, že zdrojom infekčného ochorenia v oboch štátoch boli dovezené zmrazené jahody z Poľska.


Informáciu priniesol odborný časopis Eurosurveillance. Uviedol, že mnohí sa nakazili po konzumácii smoothies a džúsov alebo jedli jahody na raňajky v hotelovom bufete. V týchto prípadoch jahody neboli tepelne spracované, čo umožnilo šíriť nákazu.


Ako uvádza Eurosurveillance, jahody z Poľska mali putovať do Talianska, Poľska, Švédska, Rakúska aj na Slovensko. Dostať sa mali do dvoch veľkoobchodov, ktoré ich mohli predať ďalej. Názvy týchto firiem sa neuvádzajú.


Vo Švédsku však stiahli balenia s dátumom spotreby 6. apríl 2020. Išlo o 1 664 päťkilových balení, ktoré spolu vážili viac ako osem ton.


V Rakúsku sa podarilo identifikovať 90 podnikov ako nákupcov tovaru, šesť reštaurácií a kaviarní spájajú zodpovední s celkove ôsmimi ochoreniami. Rakúsky importér žiadal od výrobcov v súvislosti s ďalšou dodávkou na sklonku roka 2018 už certifikát, že tovar neobsahuje vírusy hepatitídy typu A.

Mohlo by vás zaujímať: