V prípade, že by ste sa chceli o lákavej investičnej príležitosti dozvedieť viac, spoločnosť je ochotná poskytnúť vám informácie len v prípade zaplatenia členského poplatku, vstupnej investície alebo za odporúčanie svojim známym – v tomto prípade teda môže ísť o pyramídový podvod.
Ľudia by si mali dávať pozor, ak sľubuje investičná ponuka príliš veľké zhodnotenie. „Buďte opatrní a zvážte, či môže byť sľubovaný zisk reálny. Pozrite sa na internete, aké výnosy môžete dosiahnuť u konkurencii a či nie je zhodnotenie nereálne,“ cituje odporúčanie NBS agentúra TASR.
Skôr ako sa dáte nalákať na vľké sľuby, preverte si na internetovej stránke banky nbs.sk, či je konkrétna spoločnosť pod dohľadom NBS a či má povolenie na podnikanie v tejto oblasti. „Varovným signálom môže byť sídlo spoločnosti, ktorá ponúka svoje služby výlučne cez internet, pričom sídlo má v daňovom raji alebo mimo Európskej únie. Preverte si aj to, či sa spotrebitelia v diskusných fórach nesťažovali na túto spoločnosť, respektíve či spotrebitelia pred vami už neprišli o svoje finančné prostriedky,“ odporúčajú experti z NBS.
Princíp pyramídových schém je, že peniaze, ktoré investujete, slúžia najmä na to, aby sa vyplatili ľuďom, ktorí ich vložili skôr a čakajú na zhodnotenie investície. „Veľká časť peňazí slúži na vyplatenie zisku manažmentu. Takto to funguje, až kým nie je čo vyplácať, respektíve nie je možné nájsť nových investorov a pyramída skrachuje,“ vysvetľuje banka.
Nikdy neuzatvárajte zmluvu na pôžičku, poistenie, investíciu sporenie (aj dôchodkové) inak ako prostredníctvom spoločnosti, ktorá má na to činnosť povolenie.
- Čo robiť, ak vás podvedú
Ak sa stanete obeťou pyramídy, obráťte sa čím skôr na políciu alebo prokuratúru a oznámte to aj samotnej NBS. Aj Národná banka spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Čo robiť, ak vás podvedú
Ak sa stanete obeťou pyramídy, obráťte sa čím skôr na políciu alebo prokuratúru a oznámte to aj samotnej NBS. Aj Národná banka spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní.