Nariadenie ministerstva rozbilo internet: Z toho, čo štát káže ľuďom, pôjdete do kolien!
13. 5. 2019, 6:00

Zdroj: TASR
O každý kúsok pozemku sa treba aj starať. Z času na čas by ste mali pokosiť aj parcelu, ktorú vôbec nevyužívate, ale ste jej vlastníkom. Štátni úradníci v susednom Česku najnovšie prišli s výzvou, ktorá mnohých zarazila.
Vlastníci pozemkov v susednom Česku sú na pochybách. Rezort životného prostredia im dáva radu, o ktorej si myslia svoje. Každý má obmedziť počet kosení a trávu nesekať príliš na krátko. „Dlhšia vegetácia lepšie zadržuje vlahu a pomáha biodiverzite. Preto obciam aj jednotlivcom odporúčame obmedziť počet kosení a nechať trávu rásť," oznámilo ministerstvo.
Odporúčanie sa u mnohých nestretlo s pochopením. Ľudia upozorňujú, že vo vyššej tráve budú číhať iné nástrahy. „To je odporúčanie, nesekajte trávu, ale očkujte sa proti kliešťom, ktoré sú premnožené a vo vysokej tráve sa im darí," komentovala rady štátnych úradníkov Gabriela.
Ďalší presadzujú názor, že štát by mal namiesto poučovania ľudí, ako kosiť, obmedziť pestovanie poľnohospodárskych plodín na lúkach a miestach, kde boli predtým lesy. „Riešiť trávniky je síce fajn, ale v prvom rade sa musia riešiť lány repky s kukuricou a lesy," podotkla Martina.
Anketa
Čo si myslíte o odporúčaní ministerstva?
Zisťovali sme, či má naše ministerstvo podobné odporúčanie pre občanov. Slovenský envirorezort ale nechce ľuďom radiť, ako majú kosiť. V súvislosti s bojom proti suchu vraj urobil viacero opatrení. „Predovšetkým minulý rok v marci vláda schválila program H₂0dnota je voda - Akčný plán na riešenie dôsledkov sucha a nedostatku vody. Ide o historicky prvý nadrezortný program riešenia a predchádzania nedostatku vody," reagoval hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.
Pokiaľ ide o kosenie, povinnosťou podľa zákona u nás je zbaviť sa inváznych rastlín. Kosiť ich musí vlastník, užívateľ alebo správca pozemku, na ktorom rastú. Ak to nerobí, hrozí mu pokuta. V prípade fyzických osôb je to viac ako 3 300 eur, u právnických osôb až takmer 10 000 eur.