Vlastníci pozemkov v susednom Česku sú na pochybách. Rezort životného prostredia im dáva radu, o ktorej si myslia svoje. Každý má obmedziť počet kosení a trávu nesekať príliš na krátko. „Dlhšia vegetácia lepšie zadržuje vlahu a pomáha biodiverzite. Preto obciam aj jednotlivcom odporúčame obmedziť počet kosení a nechať trávu rásť," oznámilo ministerstvo.

Odporúčanie sa u mnohých nestretlo s pochopením. Ľudia upozorňujú, že vo vyššej tráve budú číhať iné nástrahy. „To je odporúčanie, nesekajte trávu, ale očkujte sa proti kliešťom, ktoré sú premnožené a vo vysokej tráve sa im darí,"komentovala rady štátnych úradníkov Gabriela.

Ďalší presadzujú názor, že štát by mal namiesto poučovania ľudí, ako kosiť, obmedziť pestovanie poľnohospodárskych plodín na lúkach a miestach, kde boli predtým lesy. „Riešiť trávniky je síce fajn, ale v prvom rade sa musia riešiť lány repky s kukuricou a lesy,"podotkla Martina.

 

Anketa
Čo si myslíte o odporúčaní ministerstva?
  • 31%
  • 69%

 

Zisťovali sme, či má naše ministerstvo podobné odporúčanie pre občanov. Slovenský envirorezort ale nechce ľuďom radiť, ako majú kosiť. V súvislosti s bojom proti suchu vraj urobil viacero opatrení. „Predovšetkým minulý rok v marci vláda schválila program H₂0dnota je voda - Akčný plán na riešenie dôsledkov sucha a nedostatku vody. Ide o historicky prvý nadrezortný program riešenia a predchádzania nedostatku vody," reagoval hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

Pokiaľ ide o kosenie, povinnosťou podľa zákona u nás je zbaviť sa inváznych rastlín. Kosiť ich musí vlastník, užívateľ alebo správca pozemku, na ktorom rastú. Ak to nerobí, hrozí mu pokuta. V prípade fyzických osôb je to viac ako 3 300 eur, u právnických osôb až takmer 10 000 eur.

Mohlo by vás zaujímať: