Od piatka, keď Američania zabili popredného iránskeho generála Solejmáního sú svetové trhy v pozore. Keďže zainteresované sú štáty s významnou produkciou ropy, ceny tejto komodity začali okamžite stúpať. Hoci ropa zdražovala už aj predtým, incident tento proces urýchlil a čierne zlato už pár hodín po útoku prekonalo štvormesačné maximá. „Ceny ropy Brent sa dostali na najvyššie úrovne zo septembra, teda z času dronových útokov na saudskoarabské ropné zariadenia,“ konštatuje Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

V utorok ceny ropy mierne poklesli, no podľa odborníka možno očakávať, že budú pokračovať v raste. „Smrť jedného z najvplyvnejších iránskych vojenských veliteľov zvýši nervozitu na Strednom východe a existuje riziko, že môže narušiť dodávky ropy z tohto regiónu na svetové trhy,“ dodal Pánis.

Obchodníci sa totiž obávajú, že iránsko-americké napätie môže po americkej provokácii prerásť do otvorenej vojny s nejasnými dôsledkami. Teherán už teraz sľúbil krutú odplatu Pentagónu, ktorý ho pred týmto krokom varoval. Biely dom na oplátku zacielil na 52 iránskych cieľov, na ktoré chce zaútočiť. Američania súčasne varovali, že je možný útok na saudskoarabské energetické zariadenia.

Neistotu vygradovalo aj hlasovanie irackej vlády za odchod cudzích vojenských jednotiek z jej územia, čo znamená, že po 17 rokoch prítomnosti budú musieť z regiónu odísť aj americké jednotky. Olej do ohňa prilialo aj vyhlásenie Teheránu, že nebude dodržiavať jadrovú dohodu s veľmocami z roku 2015.

Benzín stál koncom decembra 1,335 eura za liter, nafta 1,247 eura za liter.
Benzín stál koncom decembra 1,335 eura za liter, nafta 1,247 eura za liter.
Zdroj: Tony Štefunko

O koľko si priplatíme na pumpách >>