Podnikateľ Rudolf z Banskej Bystrice si roky sporí na dôchodok v treťom dôchodkovom pilieri. Aktuálny výpis mu poriadne zdvihol tlak. „Čisté zhodnotenie za rok 2018 mám mínus 146,12 eur. To som si radšej mohol tie peniaze odkladať pod vankúš,“ posťažoval sa. Za to, že prišiel o vlastné peniaze si správcovská spoločnosť navyše zaúčtovala poplatok za zhodnotenie 15,90 eur.

Výpis z osobného dôchodkového účtu mnohých nepotešil. Napriek stratám ľuďom zaúčtovali aj poplatky za zhodnotenie.
Výpis z osobného dôchodkového účtu mnohých nepotešil. Napriek stratám ľuďom zaúčtovali aj poplatky za zhodnotenie.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ

V strate sú však aj ďalší sporitelia, niektorí prišli za rok aj o 700 eur. V treťom pilieri si sporí asi 800-tisíc ľudí. Dôchodkové správcovské spoločnosti priznávajú, že vlaňajšok bol zlý. Straty podľa nich spôsobila situácia na svetových finančných trhoch. Tie nešetrili peniaze sporiteľov v akciových fondoch, ale ani v konzervatívnych. „Čo sa týka konzervatívnych fondov, k poklesu prispeli podnikové dlhopisy, u ktorých vzrástli rizikové prirážky z obáv zo spomalenia globálneho ekonomického rastu. Vo fondoch s akciovou zložkou sa pod pokles podpísali obavy z dopadu obchodnej vojny USA so zvyškom sveta,“ povedal prezident Asociácie doplnkových dôchodcovských spoločností Martin Višňovský.

Zlý rok zažili aj fondy v druhom pilieri, kde si sporí až 1,5 milióna ľudí. K poklesu došlo vo všetkých dôchodkových fondoch s výnimkou dvoch garantovaných fondov. Čím bol fond rizikovejší, tým boli straty vyššie. Takéto výkyvy na finančných trhoch sú podľa odborníkov prirodzené a ľudia by nemali panikáriť. Rok, aký bol vlani, vraj z času na čas musí prísť. „Keďže sme boli svedkami kontinuálneho rastu na finančných trhoch neuveriteľných desať rokov, je prirodzené, že k poklesom skôr, či neskôr prísť muselo. Po poklesoch prídu opäť skôr, či neskôr rasty,“ hovorí Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas.

Anketa
Sporíte si na dôchodok?
 • 42%
 • 23%
 • 35%

Napriek vlaňajším stratám odborníci neodporúčajú robiť unáhlené rozhodnutia, ako prestať sporiť, či hromadne presúvať prostriedky do iných fondov. Sporenie na dôchodok je behom na dlhú trať. „Čím dlhšie si človek sporí, tým sa minimalizuje šanca straty a naopak rastie šanca, že sa jeho úspory zhodnotia,“ vysvetľuje Michal Mešťan z Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici.

Jedna skupina sporiteľov však môže na vlaňajšok reálne doplatiť. „Dôvod na paniku by za určitých okolností mali mať iba ľudia, ktorí sú v preddôchodkovom veku a svoje úspory majú v rastových fondoch, ktoré sú náchylnejšie na cenové výkyvy,“upozorňuje Mešťan.

Ekonómovia sa navyše zhodujú, že karta sa v prvých mesiacoch tohto roka obrátila. „Doplnkové dôchodkové fondy dosiahli veľmi pekné zhodnotenie za prvý mesiac roka 2019, kde najvýkonnejší fond za január vzrástol skoro o 6 %,“ hovorí Višňovský.

Ovčarik dokonca tvrdí, že prvých sedem týždňov tohto roka stačilo na to, aby väčšina fondov zmazala straty z vlaňajška. „Dôvodom je pozitívny vývoj na finančných trhoch začiatkom roka. Keďže druhý aj tretí pilier úspory ľudí investuje na svetových trhoch, pozitívne trendy sa premietli aj do úspor ľudí na Slovensku.“

DRUHÝ PILIER - starobné sporenie
 • Časť odvodov, ktoré v rámci dôchodkového poistenia aj tak posielate Sociálnej poisťovni, sa budú odkladať na vašom osobnom účte.
 • Váš dôchodok potom bude tvoriť časť zo Sociálnej poisťovne a ďalšia časť z prostriedkov nasporených v druhom pilieri.
 • Môžete si vybrať zo 6 dôchodkových správcovských spoločností, ktoré spravujú peniaze a zvoliť si ktorýkoľvek dôchodkový fond.
 • Poplatok za správu úspor predstavuje max. 0,3 % majetku v dôchodkovom fonde ročne.
 • V čase vstupu nesmiete dovŕšiť 35 rokov. Druhý pilier je dobrovoľný, ak ste ale raz vstúpili, vystúpiť už nemôžete.
 • Ku koncu januára si v ňom sporilo vyše 1,5 milióna ľudí.
TRETÍ PILIER - doplnkové sporenie
 • Vstup je dobrovoľný, okrem ľudí, ktorí vykonávajú rizikové práce, pre nich je povinný.
 • V prvom rade si zistite, či váš zamestnávateľ prispieva na tretí pilier. Každý, komu zamestnávateľ prispieva, by mal do tretieho piliera mal vstúpiť.
 • Výhodou je možnosť daňovej úľavy až o 180 € ročne. To však platí len pre sporiteľov, ktorí do tretieho piliera vstúpili po 1. januári 2014.
 • Môžete si vybrať zo 4 doplnkových dôchodkových spoločností a rozhodnúť sa, v ktorom fonde chcete mať svoje úspory.
 • Poplatok za správu úspor v roku 2019 predstavuje max. 1,3 % majetku v dôchodkovom fonde ročne.
 • Sporí si v ňom asi 800-tisíc ľudí.

Čo hovoria ľudia?

Pavlína (35)
Pavlína (35)
Zdroj: Pavol Bartonek

„Áno, sporím si. Rozhodla som sa tak preto, lebo tento štát mi nezaručí, že nejaký dôchodok vôbec budem mať. Sledujem si len výpisy a rozhodla som sa pre garantované fondy, takže nejaký výkyvy nepociťujem.“

Andrej (29)
Andrej (29)
Zdroj: Pavol Bartonek

„Ani neviem čo je ten druhý či tretí pilier. Keďže ako kuchár zarábam minimálnu mzdu, vysoký dôchodok neočakávam. Mám svoje sporenie, tam si nejaké peniaze odkladám.“

Barbora (20)
Barbora (20)
Zdroj: Pavol Bartonek

„Zatiaľ si nesporím, pretože som ešte veľmi mladá, takže som sa nad tým ešte nezamýšľala.“

Jakub (25)
Jakub (25)
Zdroj: Pavol Bartonek

„Ani neviem čo je ten druhý či tretí pilier. Keďže ako kuchár zarábam minimálnu mzdu, vysoký dôchodok neočakávam. Mám svoje sporenie, tam si nejaké peniaze odkladám.“

Boris (53)
Boris (53)
Zdroj: Pavol Bartonek

„Sporím si v druhom pilieri už nejakých 13 rokov, nad tým tretím som sa nikdy nezamýšľam. Pravidelne sledujem výpisy.“

Mária (55)
Mária (55)
Zdroj: Pavol Bartonek

„Sporím si v druhom pilieri. O svojich peniazoch sa radím s finančným poradcom. Minulý rok som nezarobila, ani neprerobila.“

Mohlo by vás zaujímať: