Podľa súčasných pravidiel sa aj vám môže stať, že hoci jazdíte na jednom aute, diaľničnú známku musíte zaplatiť dvakrát! Ako je to možné?

Svoje o tom vie Anna Zajacová, ktorá si v januári kúpila ročnú diaľničnú známku na svoje auto. Po hromadnej havárii v apríli skončilo jej auto v šrote, je vyradené z evidencie vozidiel.

Známka za 50 eur na 4 mesiace?

Diaľničnú známku za 50 eur teda využívala len necelé štyri mesiace. Problém nastal, keď sa rozhodla kúpiť si druhé auto.

„Opýtala som sa na Národnej diaľničnej spoločnosti, či sa dá preniesť diaľničná známka na nové vozidlo. Bolo mi oznámené,že nie je to možné. Ak si zakúpim nové auto,musím si zakúpiť aj známku, ak chcem použiť diaľnicu. Pýtam sa prečo? Veď ja som už zaplatila,to vozidlo už neexistuje. Nie je to zdieranie ľudí?“ pýta sa vodička.

Podľa súčasnej legislatívy je postup Národnej diaľničnej spoločnosti v poriadku. „Elektronická diaľničná známka je neprenosná, je viazaná na evidenčné číslo vozidla. Po vyradení vozidla po nehode nie je možné preniesť známku na nové vozidlo,“ potvrdila jej hovorkyňa Michaela Michalová.

Zmena je možná

Ak si raz kúpite diaľničnú známku, môžete požiadať o zmenu. No len vtedy, ak sa mení evidenčné číslo vozidla, nie auto. „O zmenu údajov v evidencii úhrady diaľničnej známky je možné požiadať vtedy, ak sa prihlasuje vozidlo do evidencie vozidiel SR z iného okresu alebo z iného štátu alebo pri výmene tabuliek EČV, ktorá nastáva pri strate či odcudzení tabuliek,“ vysvetlila Michalová

Musí si teda pani Zajacová kúpiť druhú známku za ďalších 50 eur? Národná diaľničná spoločnosť odporúča požiadať o preplatenie nákladov na diaľničnú známku v poisťovni, v ktorej bolo auto poistené. Či jej poisťovňa vyhovie, je otázne.

Zmena, ktorá vám zdvihne tlak: Peniaze z nás idú žmýkať novým poplatkom!

Výber z magazínu Zdravie