Úrad verejného zdravotníctva potvrdil prítomnosť prvého prípadu delta mutácie koronavírusu na Slovensku. „Variant B.1.617.2. sme v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied identifikovali v pozitívnej vzorke od osoby, ktorá na Slovensko pricestovala z Ruska,“ povedal virológ Boris Klempa z BMC SAV.

„Osoba bola bez úzkych kontaktov a nie je hospitalizovaná. Aktuálne sa nachádza v domácej karanténe a zodpovedne dodržiava všetky nariadené protiepidemické opatrenia,“ informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Podľa odborníkov bolo jasné, že delta variant skôr či neskôr dorazí aj k nám. „Jednoznačne, pretože je infekčnejší a má selekčnú výhodu. Dostal sa sem aj menej infekčný alfa variant a to v čase lockdownu,“ hovorí infektológ z Univerzitnej nemocnice v Bratislave Peter Sabaka.

Nová delta mutácia sa prejavuje inak ako doterajšie varianty. Pacienti najčastejšie pociťujú bolesť hlavy, zapálené hrdlo a nádchu. Doteraz to boli najmä kašeľ, horúčka či strata čuchu alebo chuti. Ľudia preto nemusia vedieť, že majú covid a pomýliť si ho s horším prechladnutím. Nebezpečná je aj preto, že príznaky sa prejavia po kratšom čase a jeden človek dokáže nakaziť aj ďalších siedmich.

„Môžeme to nazvať, že prichádza tretia vlna, nová epidémia. Tento vírus je nová situácia, je dva- až sedemkrát nákazlivejší. Má kratšiu inkubačnú lehotu. Nemá síce vyššiu mortalitu, ale tým, že sa rýchlo šíri, zas nám naplní nemocnice tak, že sa nebude dať robiť iná medicína. Pri dvoch dávkach očkovania je omnoho nižšia šanca, že sa človek nakazí," upozornil profesor Vladimír Krčméry.

Pre koľko ľudí ešte máme vakcíny: Čítajte na ďalšej strane > > >