Na Slovensku je aspoň jednou dávkou momentálne očkovaných 2,2 milióna ľudí. V porovnaní s ostatnými krajinami sme však na chvoste. Obrovský problém je skupina 800-tisíc neočkovaných obyvateľov nad 50 rokov, ktorí na jeseň môžu skončiť v nemocnici. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v rozhovore pre postoj.sk potvrdil, že nové pravidlá covid automatu zvýhodnia očkovaných.

Pre koho bude platiť lockdown: ►Kliknite TU◄

„Covid automat bude jednoduchší, bude mať len päť farieb a bude brať ohľad na úroveň zaočkovanosti v okrese vo vekovej kategórii 50+, čo je najväčší problém pri hospitalizáciách. Okresy s vyššou zaočkovanosťou seniorov sa tak ani pri zhoršení situácie hneď neprepnú do horšej farby,“ uviedol pre spomínaný portál.

Anketa
Mali by mať očkovaní výhody?

Očkovaní by mali mať výhody aj pri hromadných podujatiach, pri vstupoch do rôznych zariadení ako wellness, posilňovne či reštaurácie. „Ak budú všetci zaočkovaní, nech sa páči, môžu ísť všetci na futbalový štadión,“ povedal príklad.

Minister Lengvarský v rozhovore viackrát zdôraznil, že ďalšiu vlnu pandémie zvládneme len pri vysokej zaočkovanosti. Protilátky u osôb, ktoré prekonali covid, sú rôzne. Zisťovať ich plošne u všetkých obyvateľov nemá zmysel. Na druhej strane je dokázané, že očkovanie dostatočne chráni.

Aj keď platí, že v krajinách, kde zúri delta mutácia sa nakazili aj očkovaní, v nemocniciach sa to neprejavilo. Ani u nás by podľa ministra očkovaní nemali doplácať na odloženie zdravotnej starostlivosti, keď neočkovaní zaplnia nemocničné postele.

Od počtu očkovaných bude závisieť aj to, či budú opatrenia na jeseň prísne alebo voľné. „Pri najhoršej možnej situácii nejaká forma lockdownu asi bude musieť byť, ale nebude sa týkať očkovaných, tí nie sú nebezpeční pre spoločnosť,“ dodal minister.

Prečítajte si tiež: