Ministerstvo zdravotníctva určilo po novom 11 fáz očkovania. Nová fáza sa otvára vždy po tom, čo ministerstvo sprístupní formulár pre prihlásenie konkrétnej skupiny na centrálnom registračnom portáli. Aktuálne sa Slovensko nachádza v druhej - to znamená, že po zdravotníkoch sa môžu očkovať ľudia nad 85 rokov.

Väčšina ľudí od 18 do 45 rokov sa na rad dostane až v poslednej, 11. fáze. Jedným z kritérií, pre ktoré vám pichnú vakcínu skôr, je aj index telesnej hmotnosti, čiže obezita.

Už v piatej fáze sa totiž môžu prihlásiť s BMI (body mass index) vyšším ako 35 a v šiestej fáze s BMI vyšším ako 30. Infektológ Pavol Jarčuška, ktorý s ministerstvom spolupracoval na tvorbe novej očkovacej stratégie, vysvetlil, že obezita podľa klinických štúdií vážne zhoršuje priebeh ochorenia COVID-19. „Mortalita a závažný priebeh u pacientov s BMI nad 35 je oveľa vyššia ako u pacientov, ktorí majú medzi 35 a 30,“  zdôraznil Jarčuška.

Jednoduchý spôsob, ako zistíte svoje BMI >>TU<<

Podľa štatistík má však BMI nad 30 viac ako milión Slovákov, čo je vyše štvrtina dospelej populácie. Problém je, akým spôsobom sa má človek pri samotnom očkovaní preukázať, či do tejto kategórie patrí. Jarčuška vysvetlil, že keď prídeme do piatej či šiestej fázy, očkovať by sa mohlo nielen v nemocniciach, ale už aj v ambulanciách praktických lekárov, čo celú situáciu zjednoduší. „Ak príde človek k praktickému lekárovi, jednoducho sa nepreukáže, lebo ten lekár o vás vie,“  vysvetlil profesor Jarčuška.

Diagnóz, o ktorých sa nevystavuje žiadne potvrdenie, no sú dôvodom na prednostné očkovanie, je podľa profesora oveľa viac, napríklad diabetes s orgánovými komplikáciami, chronické obličkové zlyhania, astma atď. „Toto sa veľmi ťažko dokladuje a niekedy sa to aj mení,“ povedal Jarčuška.

Čítajte na ďalšej strane: Ako sa ráta BMI a čo znamená? >>