Slovenská ekonomika výrazne utrpela už v prvej vlne. Straty zo zatvorených obchodov, reštaurácií či hotelov už podnikatelia nedoženú. Tí, čo prežili, si však v nedeľu museli vypočuť ďalšiu krutú správu. Od štvrtku 15.10. musia opäť zatvoriť wellnesy, plavárne či kúpaliská. Reštaurácie budú môcť otvoriť len terasy a jedlo vydávať cez okienko.

Minister hospodárstva Sulík upozornil, že pri druhej vlne zatvárania mu chýbajú údaje, na základe ktorých sa pandemická komisia a neskôr Ústredný krízový štáb rozhodli uzavrieť viaceré prevádzky. „Nevieme, koľko ľudí sa nakazilo v reštauráciách či fitnescentrách a už vôbec nie v divadle. Zatvorenie ich zloží na kolená. Som zásadne proti takýmto krokom. Áno, chráňme sa, nosme rúška, buďme zodpovední. Ale nezlikvidujme si ekonomiku, toto by už rozdýchala ťažko,“ vyhlásil Sulík na sociálnej sieti.

Máme síce dáta o počte nakazených, kapacitách v nemocnici, množstve prístrojov na pľúcnu ventiláciu, ale spomínané dáta skutočne chýbajú. Hlavného hygienika sa na zasadnutí pýtali napríklad na fitnescentrá. „Nesledujeme špecificky fitnescentrá, bohužiaľ. Ale niektoré dáta, ktoré Slovensko nemá, sú známe zo sveta. Napríklad v Južnej Kórei, 112 prípadov za 24 dní v dvanástich fitnescentrách,“ priznal. Zároveň však doplnil, že v súčasnej situácii veľmi nemáme na výber. „Môžeme si povedať, nemáme slovenské dáta, nebudeme nič robiť. Alebo sa poučíme a ideme tomu predchádzať,“ upozornil.

Premiér novinárom odporučil, aby sa riadili údajmi z internetu. „Pogooglite si, google je dosť múdry, aby vám povedal. Včera zverejnilo Rakúsko, že kde sa nakazujú ľudia, zverejnili, že 4,5 percenta v školách. Anglicko zverejnilo 40 percent v školách. Každá krajina má plus mínu niečo iné,“povedal pred zasadnutím vlády.

Situácia je však podľa premiéra 50-krát horšia ako na jar počas prvej vlny. Nie je čas sa zaoberať dátami ani naťahovať s ministrom Sulíkom. „Teraz to nie je o tom, či sa niekto nakazil v obuvi, či sa nakazil u kaderníka. Tu ide o zníženie mobility. Potrebujeme znížiť pohyb ľudí, aby sa o pár desiatok percent menej po Slovensku pohybovali. Odstavili sme veci, ktoré odstaviť môžeme, ktoré nám neublížia,“ dodal Matovič.

Mohlo by vás zaujímať: