Očkovanie Sputnikom V na Slovensku podľa ruskej strany sabotoval slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Ten mal podľa Rusov viesť proti ich vakcíne dezinformačnú kampaň a mal tiež porušiť zmluvu tým, že ju testoval v neakreditovanom laboratóriu.

Matovič ešte vo štvrtok letel do Moskvy, odkiaľ poslal štipľavý odkaz. Hoci nikoho nemenoval, je zrejmé, že tvrdé slová boli adresované aj slovenským liekovým kontrolórom zo ŠÚKL-u. „Gratulujem, idioti! Zobrali ste si za rukojemníkov zdravie milióna ľudí na Slovensku! Buchnite si šampanské,“ napísal minister financií na Facebooku.

Celý status Igora Matoviča si pozrite >>V GALÉRII<<

Matovičove vyjadrenia najnovšie skritizoval aj hlavný hygienik Ján Mikas. „Je to neadekvátne vyjadrenie z úst vysokého predstaviteľa štátu. Mrzia ma takéto urážlivé slová. Som presvedčený, že ľudia zo Štátneho ústavu na kontrolu liečiv vrátane pani riaditeľky spravili maximum. Cítim s nimi spolupatričnosť,“ povedal Mikas pre SME.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv už vo štvrtok reagoval, že nebol nikým zodpovedným upozornený na to, že by malo testovanie Sputnika v Slovenskej akadémii vied porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom.