Prísne opatrenia a disciplinovanosť každého jedného občana pri ich dodržiavaní sú podľa premiéra najdôležitejšie. „Zatiaľ sme prijali opatrenia, ktoré považujeme v tejto chvíli za dostatočné. Zvyšujú ochranu najmä ľudí nad 65 rokov,“poznamenal premiér s tým, že do budúcna nie je vylúčené sprísnenie akýchkoľvek opatrení. Bez rúška už na ulicu nevyjdete a pri vstupe do nemocnice či obchodu sa bude ľuďom merať teplota. Potraviny budú v nedeľu zatvorené a penzisti by mali nakupovať iba vo vyhradenom čase. Zároveň by nemali vychádzať z bytu ani cestovať vlakmi.

Odvčera platí povinnosť nosiť rúško všade mimo svojho bydliska. Táto povinnosť platí pre každého bez výnimky. Nezáleží na tom, či idete do obchodu, k lekárovi, alebo len a prechádzku so psom. Spôsob kontroly a udeľovanie sankcií nezodpovedným osobám sa ešte spresní.

Predajne potravín, drogérie, predajne pečiva, mäsa, predajne novín a časopisov, predajne s krmivom pre zvieratá budú jeden deň v týždni, v nedeľu, zatvorené. Pôjde o sanitárny deň a deň, keď si majú oddýchnuť zamestnanci.

Z domu už len s rúškom
Z domu už len s rúškom
Zdroj: shutterstock

Do platnosti vstúpilo aj zavedenie špeciálnych otváracích hodín pre ľudí nad 65 rokov vo všetkých otvorených prevádzkach, a to v jednotnom čase od 9.00 do 12.00 hod. Ostatných žiadajú, aby svoje nákupy naplánovali na iný čas. Mestá a obce štát vyzval, aby zriadili telefonické linky pre seniorov, ktoré by im mali slúžiť na donášku jedla.

Od 30. marca 2020 sa bude pri vstupe do nemocníc, fabrík a všetkých otvorených prevádzok, kde sa hromadia ľudia, merať telesná teplota. Do odvolania sa predĺžila platnosť nariadenia, ktoré zakazuje organizovanie športových či kultúrnych podujatí.

Všade, kde sa vytvorí rad, budú musieť ľudia dodržiavať od seba dvojmetrovú vzdialenosť. Platí to pre vnútorné, ako aj vonkajšie priestory. To znamená v obchodoch pri pokladniciach, na úradoch aj v čakárňach.

Dvojmetrové rozostupy
Dvojmetrové rozostupy
Zdroj: shutterstock

Kým budú zatvorené školy, ruší sa bezplatná železničná doprava pre študentov. „Mladí majú sedieť doma, škola je zrušená, a preto nemajú dôvod na cestovanie,“oznámil Matovič. Rovnako vyzval dôchodcov, aby zvážili nutnosť cestovania hromadnou dopravou. „Veľmi veľa dôchodcov totiž využíva naďalej bezplatnú železničnú dopravu a to nie z nevyhnutných dôvodov. „Dôchodcovia, ste ohrození na zdraví, nevyužívajte cestovanie zadarmo v týchto dňoch, zdržujte sa doma,“žiada premiér. Ak prosba nezaberie, pristúpia k zrušeniu cestovania zadarmo aj pre seniorov.

Odvčera platí núdzový stav v domovoch sociálnych služieb. Znamená to napríklad zákaz návštev v domovoch dôchodcov. „Vzhľadom na to, že v tých zariadeniach sú ľudia najviac ohrození touto chorobou, musíme dodržiavať maximálnu hygienu,“ vysvetlil predseda vlády. Denné stacionáre sa zatvárajú.

Vláda ďalej plánuje nákup 200-tisíc kusov kvalitných testerov na ochorenie COVID-19. Pred každou nemocnicou, kde sa robia odbery, budú odberné miesta formou drive thru, čiže priamo z auta potenciálneho nositeľa nákazy. Testovaný neopustí svoje auto, a tak nebude ohrozovať ďalších pacientov v nemocnici či dokonca lekárov a personál nemocnice.

Meranie teploty pri vstupoch
Meranie teploty pri vstupoch
Zdroj: shutterstock

Na Slovensku by mali byť tri nemocnice vyčlenené na liečbu ochorenia COVID-19. Ministerstvo zdravotníctva má pripraviť reprofilizáciu nemocníc tak, aby bola jedna na západe, východe a strede krajiny. Štát chce zabrániť ďalšiemu nakazeniu zdravotníkov, preto vyčlení vo všetkých nemocniciach špeciálne pavilóny na liečbu nákazy.

RTVS a aj súkromné médiá budú vysielať masívnu informačnú a osvetovú kampaň. Premiér poveril verejnoprávnu televíziu, aby na jednom zo svojich kanálov vysielala každý deň o 18.00 omšu. Rovnako by na Dvojke mali pribudnúť vzdelávacie programy najmä pre deti základných škôl, ktoré sa teraz nemôžu zúčastňovať na vyučovaní.

Ďalšie opatrenia: Štát bude môcť zistiť vašu polohu cez mobil >>