DPH platíme okrem respirátorov na všetky tovary v obchodoch. V súčasnosti je znížená DPH na 10 % len v prípade pár nevyhnutných produktov, ako sú lieky, knihy či vybrané potraviny. V praxi by sa vyššia daň musela dotknúť všetkého a tovary by sa predražili. Za 100-eurový nákup by sme zaplatili 105 eur.

„Zvýšenie DPH na 25 % by viedlo k zdražovaniu tovarov a služieb v krajine. Vyššia inflácia by sa dotkla úplne všetkých vrátane ekonomicky už teraz najohrozenejších skupín, akými sú seniori, domácnosti jedného rodiča s deťmi, ale aj rodín s viacerými deťmi,“ prízvukuje Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.

Prečo expremiér na seba neustále púta pozornosť? Odborníci jasne: Matovič je ukážkový histrión!

„Zvýšenie DPH na 25 % by mohlo zvýšiť ceny tovarov a služieb o viac ako 2,5%. Ide o zvýšenie daňového zaťaženia ľudí, pričom najviac budú trpieť nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ktoré už teraz majú problém so splácaním svojich základných finančných záväzkov.,“ hovorí analytička Fingo.sk Lenka Buchláková.

Očakáva, že vplyvom vyššej DPH budú najviac ohrození nezamestnaní (58,3 %). V prípade žien a mužov je riziko rovnaké, o čosi viac sú v ohrození ľudia, ktorí majú deti (18,9 %), nakoľko majú vyššie mesačné výdavky. U tisícov dôchodcov hrozí, že ak by sa im ešte zvyšovali výdavky, mnoho z nich by sa prepadlo do chudoby. 

Luxusné prídavky na deti musí niekto zaplatiť. Podľa Ďuranu to ostane na pleciach zamestnancov. Dôchodcovia veľmi slabo prispievajú do verejných rozpočtov a navyše  dôchodky sa vyplácajú z odvodov zamestnaných a deti štátu neprispievajú vôbec. „V konečnom dôsledku to musí urobiť zamestnanec.  Ľudia, ktorí nemajú žiadne deti, napríklad pretože majú 22 rokov alebo 50 rokov a majú odrastené deti, tak by im radikálne stúpla cena spotreby skoro o tretinu, ale nemali by viac peňazí,“ podčiarkol.

Na zázračné riešenie expremiéra Matoviča by v konečnom dôsledku doplatia všetci. Rodiny by síce dostali vyššie prídavky, ale platili by za všetko vyššiu DPH.

Klinec do rakvy by to mohlo znamenať pre odvetvia, ktoré už takmer zničila pandémia. Ide najmä o cestovný ruch či gastro biznis. „Pre zviechajúce sa sektory by to bola dosť nepríjemná rana. Penzión, ktorý sa snaží spamätať z veľkej absencie strát a zvýši sa mu DPH, tak má stratu. Musí to premietnuť do ceny. Zákazníci si povedia, prečo by som sem chodil za 25 % DPH, keď za riekou Moravou môžem ísť za 10 % DPH v turistickom ruchu a pôjdu peniaze minúť tam,“ doplnil Ďurana.

Aké DPH majú v iných krajinách EÚ: Čítajte na ďalšej strane >>>