Minister financií Igor Matovič chce zachraňovať pôrodnosť na Slovensku a rodinám s deťmi posielať štedré príspevky. Financovať to chce drastickým zvýšením dane. Matovič cez víkend prezradil svoje plány o zvyšovaní dane z pridanej hodnoty - DPH zo súčasných 20 % až na 25 %.

Svoj zámer obhajoval na sociálnej sieti, kde ako príklad uviedol osamelú matku s dvoma deťmi, ktorá dostáva minimálnu mzdu. Za svoju mesačnú prácu spolu s dvoma prídavkami na deti a dvoma daňovými bonusmi na deti dostane podľa ministra zhruba 606 eur v čistom. „Môj vysnívaný ,sociálny štát' po daňovo-odvodovej reforme, ktorú od leta chystám, tejto istej matke poskytne zhruba 1 021 eur mesačne," tvrdí Matovič.

Anketa
Súhlasíte, že treba podporiť rodiny a zvýšiť dane?

„Nemôžeme takúto zásadnú zmenu Slovenska na skutočne sociálny a prorodinný štát urobiť na ďalší dlh – nikto nám na to nepožičia. To znamená, že na časť pokrytia nákladov by sme potrebovali, áno, zvýšiť DPH,“ vyhlásil minister financií.  Z pohľadu verejných financií nastáva podľa neho totiž zásadný problém, keďže v blízkej budúcnosti sa Slovensko stane najrýchlejšie starnúcou krajinou Európskej únie. Priznal však, že to následne môže zo Slovenska vyhnať ešte viac ľudí.

Ak toto prejde, Slovákom ostanú oči pre plač: Matovič chce drasticky zvýšiť dane, DPH až 25 %!

Ďalšia expremiérova atómovka na záchranu Slovenska sa však nepozdáva koaličným partnerom ani ekonómom. Zvýšenie DPH označil šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík za „absolútne neprijateľné. Aj z toho dôvodu využijeme na koaličnej rade právo veta a akýkoľvek návrh, ktorý bude zvyšovať DPH, zavetujeme," povedal. Predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová tiež uviedla, že táto koaličná strana nepodporí prípadné zvýšenie DPH.

Podľa Matovičovho príkladu by mali rodiny dostávať 200-eurový prídavok na každé dieťa. Zhruba pri milióne detí ide o obrovský balík peňazí. „Vychádza to na dodatočných 2,5 miliardy výdavkov. Na DPH by sa muselo vybrať o 33 % viac,“ hovorí analytik Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.

Ako sa to premietne na cenách: Čítajte na ďalšej strane >>>