Odborníci sa zhodli na troch účinných prostriedkoch, ktoré pomôžu v boji s pandémiou. Prvým sú prísne opatrenia a kontrola ich dodržiavania. Druhým je testovanie v ohniskách a tretím očkovanie kritickej skupiny ľudí, teda nielen zdravotníkov, ale aj najstarších. Práve tí najčastejšie končia v nemocniciach.

Proti plošnému testovaniu tak, ako ho prezentuje premiér, je väčšina z nich. Vyžaduje si zapojenie veľkého množstva už aj tak vyčerpaných zdravotníkov. Tých potrebujeme najmä v preplnených nemocniciach, ale aj pri očkovaní. Práve to je najúčinnejšou zbraňou proti novému koronavírusu.

„Máme 27-tisíc ľudí nad 90 rokov a okolo 60-tisíc nad 80 rokov. Týchto, keď zaočkujeme, tak znížime nápor na nemocnice. Nielen, že znížime úmrtnosť, ale títo ľudia nepôjdu ani do nemocnice,“ hovorí dátový analytik Ivan Bošňák. Ak by sme zaočkovali ľudí starších ako 80 rokov, tak pri rovnakej štruktúre nakazených by úmrtnosť klesla o 40 %, odhaduje analytik Martin Smatana.

Zdravotníkov je 80-tisíc, záchranárov 4-tisíc, vojakov 12-tisíc a policajtov 22-tisíc, vymenoval Bošňák. „Máme dostať 200-tisíc vakcín. V horizonte jedného mesiaca by sme mohli zaočkovať všetkých ľudí z týchto kritických skupín obyvateľstva,“ doplnil.

Navyše, niektorí ľudia práve trpia ochorením covid-19, ďalší ho prekonali a nemôžu sa očkovať najbližšie tri mesiace. A treba počítať aj so skupinou ľudí, ktorí vakcínu odmietnu.

Masívne pretestovanie obyvateľstov je v súčasnej situácii nebezpečné. „Plošné testovanie okrem toho so sebou prináša aj riziko šírenia infekcie, nakoľko sa pri čakaní na odber budú hromadiť ľudia a v situácii, kedy sa tu šíri nielen doterajší vírus, ale aj jeho oveľa infekčnejšia britská mutácia si naozaj akékoľvek zhromažďovanie ľudí nemôžeme dovoliť," upozornila epidemiologička Alexandra Bražinová z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Testovať by sa malo v ohniskách a veľkých fabrikách, kde sa premelie veľa ľudí. „Masové antigénové testovanie má svoj význam - ak sa zrealizuje spolu so zavedením prísnych opatrení a ich vynucovaním, na regionálnej báze v kritických regiónoch, alebo vo frekventovaných prevádzkach, napríklad veľké továrne,“ uviedol analytik Martin Smatana na sociálnej sieti.

„Nie je to však všeliek a nesmieme zabúdať, že bez dôvery ľudí v opatrenia sa môžeme utestovať do nemoty a aj tak čísla budú rásť,“ doplnil.

Spolu je v krajine 72 okresov a najhoršie je na tom 18 z nich, uvádzajú analytici z portálu Dáta bez pátosu. Práve tieto okresy potrebujú pomoc, no zvyšok krajiny si poradí aj vďaka sprísneným opatreniam a možnosti ísť sa dať otestovať do mobilných odberových miest či na PCR test.

Podľa analytikov z Dáta bez pátosu je zbytočné testovať v okresoch a v oblastiach s nízkym výskytom vírusu. „Už vôbec netreba testovať veľkú časť obyvateľstva, ktorá už dlhé týždne sedí doma, chodí von len po najpotrebnejšie zásoby, prípadne do prírody, izoluje sa, rešpektuje „bubliny“ a je ochotná to robiť ešte nejaký čas,“ zhodnotil Ivan Bošňák.

Antigénové testy pri jednom kole nie sú tak spoľahlivé, ako keby sa obyvateľstvo pretestovalo napríklad trikrát, každé tri-štyri dni. Tak by testovanie v mestách malo najväčší zmysel. Je dobré použiť antigénové testy v ohniskách, no nie len raz.

„Posadnutosť „celo" a „plošným" testovaním na celom území a všetkých obyvateľov je nezmyselný plán s neistým koncom, ak nie rovno ohrozením obyvateľov, a je to trestuhodné,“ skritizoval Bošňák.

Tvrdá rana pre premiéra, vedci to už nevydržali: Pán Matovič, neotierajte si o nás HUBU!

Chaos v očkovaní pokračuje: Kým starí ľudia zomierajú, v poradovníku je 11-ročné dievča!

Matovič chce Slovákov testovať každý víkend, odborník krúti hlavou: Urobme radšej TOTO!