Aplikácia QRecorder má slúžiť na nahrávanie telefonických hovorov. V skutočnosti ide o škodlivý softvér, ktorý vám vybieli účet. „Ak máte nainštalovanú Androidovú aplikáciu QRecorder, tak ju odinštalujte. Táto aplikácia je mobilný bankový Trójan, ktorý bol nájdený na Obchode Play," upozornil IT expert Lukáš Štefanko zo spoločnosti Eset.

Aplikáciu si podľa neho stiahlo už viac ako 10-tisíc ľudí. Cieľom podvodníka sú najmä tri krajiny - Česko, Nemecko a Poľsko. Len v Česku prišlo 5 ľudí spolu o viac ako 78-tisíc eur. Aplikáciu však bolo možné stiahnuť si do mobilu aj na Slovensku.

„Po spustení si aplikácia pýta povolenie na to, aby sa mohla zobraziť nad ďalšími aplikáciami, ktoré používate. Žiaľ, toto povolenie sprístupní všetko, čo sa zobrazuje na vašom mobile. Po tom aplikácia fungovala, ako mala, až na jednu vec. Vyčkávala na povely útočníka," vysvetlil odborník.

Česká polícia zverejnila už aj podobizeň hackera, ktorý má stáť za podvodom.
Česká polícia zverejnila už aj podobizeň hackera, ktorý má stáť za podvodom.
Zdroj: Policie ČR

Podvodník sa k peniazom dostal cez aplikácie bánk, ktoré mali ľudia v mobiloch. Odborník z Esetu vytvoril aj autentické video, ako prebehla infiltrácia, ktorá sa do mobilu nainštovala bez akéhokoľvek zásahu človeka.