Prečo sa pri revízii úhrad liekov menia lieky, ktoré preplácajú zdravotné poisťovne?

Máme originálny liek xy, za ktorý poisťovňa hradí napríklad 100 eur. V istý moment príde prvé generikum (náhradné, no takmer rovnaké liečivo, pozn. red.), ktoré musí znížiť cenu o 45 percent. 65 eur bude stáť generikum a bude mať nulový doplatok. Revíziou úhrad každé tri mesiace sa lieky porovnajú a povie sa, že za tento liek s rovnakou účinnou látkou budeme platiť 65 eur a originál bude mať 35-eurový doplatok.

Ide teda o šetrenie peňazí, no pacienti majú obavy z výmeny lieku...

Pacienti sa boja, že čo keď im toto generikum nesadne a oni budú musieť doplácať za originál. Teraz si nejaký pacient povie, ja nechcem jesť túto žltú tabletku, tá je určite zlá, lebo je žltá, ja chcem zelenú a nechcem za ňu doplácať.

Riaditeľka kategorizácie Vulevová hovorí, že naša legislatíva je postavená inak ako v ostatných krajinách.
Riaditeľka kategorizácie Vulevová hovorí, že naša legislatíva je postavená inak ako v ostatných krajinách.
Zdroj: TA3

Nemôžu byť generické lieky menej účinné ako originály?

Máme zákon o generickej preskripcii. Neexistuje argument, že generikum je menej účinné ako originál. To by neprešlo cez Európsku liekovú agentúru. Sú na 99 percent identické, 100 percent nedosiahnete nikdy. Pravda je taká, že je to jedna nechutná hra farmafiriem, jedna firma vyrába aj originál, aj generikum. Je to z jednej výrobnej linky.

Nehlásia ľudia nežiaduce účinky?

Za roky 2017 a 2018 sa skúmali biosimiláry (generiká biologických liekov, pozn. red.), pri ktorých sú pochybnosti. Zbierali sa nežiaduce účinky lieku a zistili, že ich nahlásili 10. Z toho 9 ich bolo z originálu a jeden bol zo všetkých ostatných biosimilárov.

Ako funguje zaraďovanie preplácaných liekov do zoznamu?

Zákon je na to, aby určil nákladovú efektívnosť lieku. Nemôže prísť firma a povedať, ja mám dobrý liek a bude stáť 1 000 eur. My to porovnáme v okolitých krajinách a podľa matematických výpočtov mu určíme, kedy je nákladovo efektívny. Revízia úhrad sa preto robí každé tri mesiace, lebo keď príde niečo lacnejšie a môže štát peniaze niekde efektívne prehodnotiť a preložiť, tak by sa to malo využívať. My revíziu vždy robíme na základe zdrojov zdravotných poisťovní.

Funguje to tak aj v iných krajinách?

Naša legislatíva je postavená inak ako v ostatných krajinách. Tento zákon a celá revízia úhrad vošla do platnosti v roku 2011. Slovenské zdravotníctvo za máločo dostalo cenu, ale za tento systém transparentnej kategorizácie áno. Nikde nemáte taký prehľadný systém. Kliknete si na portál a vidíte, konanie, rozhodnutie, úhrady, všetko.

Mnohí pacienti však argumentujú, že sa každé tri mesiace trasú, či ich liek bude poisťovňa preplácať. Inak by museli zmeniť liečbu, čo by im mohlo spôsobiť komplikácie.

Vymeniť generikum za generikum nie je problém pre nikoho na svete. V Nemecku je zákon o generickej preskripcii. Znamená to, že lekár napíše názov, napríklad paracetamol, pacient príde do lekárne a lekárnik je mu povinný vydať ten najlacnejší bez doplatku.

Nemusia sa teda pacienti báť vysokých doplatkov?

Tento jeden liek (na sklerózu multiplex, pozn. red.), ktorý máte na mysli, s doplatkom 434 eur vyšiel v revízii s doplatkom za 12,40 eura. Problém sú dnes lacné lieky, nie drahé. Výrobcovia odídu z trhu, neoplatí sa im to. Mne potom vypisujú lekári, že nemajú lieky. No máme na to páky zo zákona. Je tam mechanizmus, keď dokážete dokonca zvýšiť úhradu zdravotnou poisťovňou. Napríklad pri Dorsiflexe či Epipene sa to robilo.

Mohlo by vás zaujímať: