Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Letná dovolenka 2020: K moru sa pôjde, čaká nás však TÝCHTO 8 obmedzení

Cestovanie v lete 2020 bude úplne iné, než na aké sme boli doposiaľ zvyknutí.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Dobré správy pre cestovateľov! V lete sa k moru dostaneme, bude to však iná dovolenka, než na akú sme zvyknutí. Hotely, správcovia pláží či reštaurácie budú zrejme musieť zaviesť opatrenia, aby čo najviac zvýšili odstup medzi návštevníkmi. Nové pravidlá nás prekvapia v lietadle, na pláži, ale aj v hoteloch a reštauráciách.

1. Povinné testovanie

Zdroj: Sergei Vedyashkin

1. Povinné testovanie

Zmeny pocítime ešte pred samotným odjazdom. Väčšina európskych štátov ešte stále požaduje pri vstupe do krajiny povinnosť preukázať sa negatívnym testom na koronavírus. Pred odchodom na dovolenku teda musíte absolvovať vyšetrenie a počkať na výsledok. Ten však nesmie byť starší ako 4 dni.  V opačnom prípade vás ďalej nepustia alebo vás okamžite prevezú do karantény. 

Zdroj: Luca Bruno

2. Vlastná a verejná doprava

Aj spôsob dopravy na dovolenku bude odlišný ako po minulé roky. Letecké spoločnosti plánujú spustiť lety pre dovolenkárov od začiatku júla, samy však predpovedajú, že záujem o letenky poklesne a väčšina ľudí  uprednostní možnosť dopraviť sa do cieľa svojpomocne, najmä autom.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Cestovný ruch zažíva obrovskú krízu: Ak v lete neotvorime, skrachujeme
    Zdroj: tasr

     

    Zmeny nastanú aj v autobusoch či vlakoch. V hromadných prostriedkoch bude povolený nižší počet pasažierov než obvykle. Častá a dôkladná dezinfekcia je samozrejmosťou. V autobusoch či vlakoch bude menej cestujúcich a tí, ktorí nie sú z jednej domácnosti, by mali sedieť oddelene. Dopravcovia môžu inštalovať ochranné bariéry, napr. medzi cestujúcimi a vodičom, a môžu od vás chcieť, aby ste nastúpili cez zadné dvere. Dvere by sa mali otvárať automaticky pri každej zastávke. Vo vozidle sa taktiež nebudú môcť predávať potraviny, nápoje a iný tovar.

    Zdroj: Mindaugas Kulbis

    3.Prísne pravidlá na letiskách

    Na letisku, ale aj v samotnom lietadle nás čaká hneď niekoľko zmien. Letiská už teraz zverejňujú prísne podmienky, ktoré budú musieť cestujúci dodržiavať. Samozrejmosťou budú rúška a rukavice a aj dodržiavane bezpečného odstupu pri čakaní v rade. Viaceré letiská budú prijímať len bezkontaktné platby kartou či mobilom a novinkou bude aj tzv. „self check-in“, teda odbavovanie batožiny do podpalubia svojpomocne, bez kontaktu s inou osobou. Kufor si jednoducho odvážite na špeciálnej váhe, nalepíte naň kód a položíte na pás, ktorý ho dopraví do vášho lietadla.

    Zdroj: Orestis Panagiotou

    4. Zmeny priamo v lietadle

    Prvé dohady ohľadom lietadiel navrhovali, aby letecké spoločnosti nepredávali miesta v strede, ktoré by podľa nich malo zostať prázdne. Tento návrh však odborníci zavrhli, nie len z ekologického hľadiska, ale aj z ekonomického, keďže ceny leteniek by logicky rapídne stúpli. Talianske spoločnosti prišli aj s návrhom namontovať medzi jednotlivé sedadlá plexisklo, pridávanie takejto hmotnosti do lietadiel je však podľa odborníkov nereálne. Jasné je však to, že počas letu bude povinné mať na tvári rúško a budú zároveň posilnené systémy filtrácie vzduchu. Dôležitou zmenou je aj obmedzenie pohybu na palube, týkajúce sa cestujúcich, ale aj personálu. Na toaletu sa dostanete iba na vyžiadanie. Zároveň bude zakázané konzumovať počas letu jedlo či nápoje.

    Predpokladá sa, že najväčší záujem budú mať dovolenkári o prenájmy apartmánových domov, ktoré budú mať celé len pre seba. Klasické hotely radpídne znížia počet ponúkaných izieb, Niektoré hotely v Nemecku chcú napríklad nechať každú druhú izbu neobsadenú. V Chorvátsku chcú na to ísť postupne a pre začiatok povolia hotelom otvoriť iba 30% z celkového počtu izieb. Po každom hosťovi podstúpi izba hĺbkovú dezinfekciu a bude musieť zostať neobsadené pravdepodobne 48 hodín.

    Zdroj: Andrew Medichini

    6. Služby hotela

    Nové pravidlá nás čakajú aj priamo na izbe. Nebudú napríklad fungovať hotelové minibary a namiesto švédskych stolov sa najete iba podľa menu. Rovnako môžete zabudnúť na návštevu hotelového fitness centra, počet miest pri hotelovom bazéne bude striktne obmedzený. Náročnejšie bude aj spoznávanie okolitej krajiny či pamieatok, keďže nebudú premávať vyhliadkové turistické autobusy.

    Zdroj: Andrew Medichini

    7. Reštaurácie a stravovanie

    V Chorvátsku, ale aj v iných krajinách, sa napríklad debatuje, či nebudú v reštauráciách plexisklá, ktoré oddelia hostí. Plexisklami plánovali pôvodne prekryť aj švédske stoly, napokon však takáto forma stravovania nebude hosťom ponúkaná a v reštauráciách si tak pochutnáte iba na pokrmoch z menu.

    Obmedzenie počtu osôb na plážach bude prioritou všetkých zriaďovateľov pláží. Napríklad v Španielsku plánujú otvoriť  50 % kapacít. Slnečníky a ležadlá budú od seba vzdialené 1,5 metra od seba a ľudí plánujú oddeliť lanami. Jednotlivé „ohrádky“ sa nebudú dať vopred zarezervovať a budú veľkosťou prispôsobené počtu osôb, ktoré na pláž spolu zavítajú. Pre dve osoby plánujú ohradiť 9 metrov štvorcových, pre 3-5 osôb to bude 22 metrov štvorcových, pre 6-8 ľudí  36 metrov štvorcových a pre 12-členné skupiny to bude až 49,5 metrov štvorcových.

    Taliani predstavili aj šialenejší plán, podľa ktorého chceli na plážach vybudovať ohrádky z plexiskla. To by však pripomínalo skôr skleník a pri 30 stupňových horúčavách by pobyt v nich nebol ničím príjemným. Všeobecne však bude platiť kontrolovanie radov pred plážovými barmi, povinnosť nosiť rúška či nutnosť vyhradenia cesty k moru. Podľa odborníkov by takisto mohli pláže zatvárať vo veternom počasí, keď by sa mohli ľahšie šíriť kvapôčky aj s vírusom.

    Mohlo by vás zaujímať:

        

    Vyberáme pre vás niečo PLUS