Tyčinky používané na odoberanie sterov pri testovaní sú údajne „napustené covidom“. Nebezpečná zvuková správa s týmto odkazom sa šírila sociálnymi sieťami niekoľko dní. Žena v nahrávke sa odvolávala na dva nezávislé zdroje a opakovane ubezpečovala, že ide o vierohodné informácie a nie výmysly. Uverili jej tisíce ľudí. Polícia upozornila, že ide o výmysel. Tým, ktorí správu šírili, zaklopala na dvere a autorku poplašnej správy nakoniec vypátrala.

„Dňa 8. 10. 2021 bola podozrivá osoba vypočutá, následne bola vyzvaná na dobrovoľné vydanie telefónu, výzve vyhovela a telefón vydala,“ informovali muži zákona. Žena je teraz podozrivá z prečinu šírenia poplašnej správy, pričom už bolo začaté trestné stíhanie a pribratý bol znalec na účely vypracovania znaleckého posudku.

Ďalším nezmyslom, ktorý sa na sociálnych sieťach šíril ešte tento týždeň, bol počin muža, ktorý policajti označili ako „najodpudivejší prípad” od vypuknutia pandémie koronavírusu na Slovensku. Slovák, ktorý má na sociálnej sieti konto s menom Peter Ružinský, nakrútil video o tom, že covidové centrum na bratislavských Kramároch je úplne prázdne, čo má dokazovať falšovanie štatistík. Univerzitná nemocnica Bratislava jeho tvrdenie vyvrátila.

Anketa
Mali by ľudí, ktorí šíria klamstvá, trestať tvrdšie?

„Táto osoba sa nenachádza na covid oddelení, ako vo videu tvrdí, ale v izolačných priestoroch Centrálneho prijímacieho oddelenia,“ vyjadrila sa nemocnica. „Taký pacient, ktorý má klinické príznaky ochorenia a tiež pozitívny test, je v izolačných priestoroch Centrálneho prijímacieho oddelenia uložený do času jeho prevozu na covid oddelenie, ktoré sa nachádza v rámci danej nemocnice,“ uviedla nemocnica.

Podobné situácie rieši polícia na dennom poriadku. Zarážajúce sú aj prípady z očkovacích centier v Žilinskom kraji. Napríklad video na sociálnej sieti z Podbiela na Orave ukazuje skupinu asi 10 Slovákov, ktorí kričia na lekárku, aby prestala zabíjať ľudí.

Útoky na zdravotníkov sa vystupňovali už v lete, keď skupiny militantných antivaxerov začali chodiť k obydliam známych lekárov, ktorí podporujú očkovanie proti covidu. Napríklad profesor Vladimír Krčméry sa na čas musel odsťahovať do zahraničia, lebo agresori útočili aj na jeho rodinných príslušníkov.

Situácia s antivaxermi na Slovensku je vážna. Bludom na sociálnych sieťach verí podľa prieskumov think tanku Globsec viac ako 56 percent Slovákov, čo je dvakrát toľko ako v Českej republike.

Páchateľom to už len tak neprejde: Čítajte na ďalšej strane >>>