Tieto dva symptómy neboli doposiaľ pri ochorení COVID-19 riadne zdokumentované. Aj preto sa experti domnievajú, že práve jedinci, ktorí vykazujú iba stratu čuchu a chute, môže byť skrytými nosičmi ochorenia.

Najčastejšími prenášačmi vírusu sú práve mladí ľudia. Keď nepociťujú žiadny z hlavných príznakov, usudzujú, že koronavírus nemajú. V tom sa však môžu mýliť, uviedol to pre portál Sky News profesor Kumar. Zároveň dodal, že práve tieto nové symptómy len potvrdzujú hypotézu, že koronavírus sa usádza najmä v nosných dutinách.

Ak stratíte čuch alebo chuť, samozrejme to automaticky neznamená, že máte koronavírus. Rovnako to neplatí ani pri zvýšenej teplote, bolesti v hrdle či kašli. Neznamená to ale ani to, že koronavírus nemáte. Už dlhšie je totiž známe, že ochorenie COVID-19 môžete prenášať a ani o tom nemusíte vedieť.

Experti preto vyzývajú ľudí, ktorí na sebe spozorujú akékoľvek symptómy súvisiace so stratou chute a čuchu, aby sa dočasne izolovali, minimálne na sedem dní, aby tak predišli prípadnému ďalšiemu rozšíreniu nákazy.

Mohlo by vás zaujímať: