Mnohí z nás sú alergickí aj na slnko, no nie každý to o sebe vie. Aké sú príznaky tejto alergie a ako sa lieči?
Toto je častá otázka našich pacientov. Alergia na slnko sa zvyčajne prejaví na pokožke vznikom „žihľaviek“ – postihnuté miesto vyzerá, akoby ste sa popŕhlili žihľavou. Lieči sa tak ako každá iná alergia. To znamená, že pacient užíva antihistaminiká a odporúčame mu aj ochranné krémy.

Keď mám alergiu na slnko a dokonca beriem antihistaminiká, znamená to, že sa vôbec nemôžem opaľovať?
My lekári zastávame názor, že trochu pobytu na slnku nezaškodí. Je to potrebné, aby vznikla istá tolerancia na alergén. Takže to pacientom nezakazujeme. Napokon, ak máte zo slnka vážny problém, vy sama sa mu budete vyhýbať.

S akými ďalšími alergénmi majú ľudia problém v týchto dňoch?
Najväčší problém teraz robí alergia na peľ tráv.

Ako sa prejavuje?
Rovnako ako každé iné alergické ochorenie: pacientov najviac trápi nádcha, upchaný nos, kýchanie, niekedy aj zapálené hrdlo i kašeľ a často takisto zapálené oči, slzenie.

Podľa čoho však zistím, že mám naozaj alergiu, nie som „iba“ prechladnutá?
Veľmi ťažko, pretože aj alergia je zápalové ochorenie, akurát, že spúšťačom je nejaký alergén. Na prvý pohľad nemusíme vedieť, či ide o infekciu, alebo alergiu. Práve preto je potrebné alergiologické vyšetrenie. Treba si všímať, či je peľová sezóna a pokiaľ sa mi prejavujú v určitom období stále tie isté príznaky, treba vyhľadať lekára.

Dobré rady pri opaľovaní: Ak to preženiete, pomsta príde aj po rokoch!

Dá sa alergii predísť? Ako?
Všetci by sme chceli vedieť presný návod, ako predísť alergiám, venuje sa mu množstvo odborných prác. Poradil by som vyhýbať sa nadmernej hygiene. Pretože imunitný systém vznikol na to, aby nás chránil pred znečistením z vonkajšieho prostredia a dnes sa „nudí“, pretože nemá čo robiť, a tak si nájde niečo, proti čomu bude bojovať. Tiež nám chýbajú probiotiká v potravinách. Dnešné potraviny musia vydržať aj pol roka na pulte, no vieme, že kedysi sa pokazili v priebehu dvoch-troch dní. Obsahovali isté probiotické baktérie, ktoré nám dnes chýbajú.

Spomínali ste nadmernú hygienu. Čo si máme pod ňou predstaviť?
Nemám na mysli osobnú hygienu. Predovšetkým chcem vystríhať pred používaním rôznych antimikrobiálnych prostriedkov – mydiel či prípravkov na vyplachovanie úst, ktoré majú už v názve, že pôsobia antisepticky. Pritom pre svoj život baktérie potrebujeme a sú súčasťou nášho tela. V našom tele máme dokonca 10-násobne viac baktérií ako buniek.

Lekár Radovan Košturiak: Ak chcete alergii predísť, skúste sa brzdiť v hygiene

Alergikov v týchto dňoch poriadne potrápia pele tráv.
Foto: Shutterstock

Čo mi hrozí, ak liečbu alergie zanedbám?
Keď pacient len mávne rukou nad jednoduchou nádchou, môže skončiť až s bronchiálnou astmou a to už je veľký problém. Ak opuchne len sliznica nosa a mám upchaný nos, môžem dýchať ešte ústami, ale keď mi opuchne sliznica priedušiek a tie sa mi stiahnu, už nemám ako dýchať. Astma je jedna z najhorších komplikácií.

Aké sú ďalšie komplikácie?
Neliečení pacienti prichádzajú s rôznymi kožnými problémami, ekzémami, opuchnutými perami... Imunitný systém, v ktorom prebiehajú alergické reakcie, je oveľa náchylnejší na infekcie. Napríklad ženy môžu trpieť rôznymi gynekologickými problémami.

Vieme alergiu zvládnuť aj bez liekov, napríklad pomocou prírodnej medicíny?
Pacienti majú veľakrát strach pred liekmi, najmä keď ich vyzývame, aby ich užívali pravidelne. Chápeme, že je to veľmi ťažké, no užívanie liekov sa musí stať ich každodenným rituálom. Vieme aj to, že pacienti vyhľadávajú rôzne alternatívne možnosti. Zastávam názor, že múdry lekár chce skôr pacientovi dobre poradiť aj v alternatívnych prístupoch. Keď to necháme na pacienta, nemusí si vybrať tú najlepšiu cestu. Preto ak sa ma pacienti pýtajú na alternatívnu liečbu, snažím sa im odporučiť prípravky, ktoré majú istý stupeň dôkazov. Patria sem aj probiotiká, no lekár by mal povedať, aké sú najvhodnejšie.

Lekár Radovan Košturiak: Ak chcete alergii predísť, skúste sa brzdiť v hygiene

MUDr. Radovan Košturiak.

Foto: Matej Kalina

Máme v liečbe alergií aj nejaké novinky?
Jedna z noviniek, ktorá je teraz aj na našom trhu, je liek s účinnou látkou epikor. Je to fermentát kvasiniek – to znamená, že obsahuje probiotické substancie, vitamíny a účinnosť bola overená klinicky. Úspešnosť je asi na 40 percent.

S akými netypickými alergiami ste sa stretli v praxi?
Napríklad s alergiou na latexový balón. Prejavovala sa tak, že keď pri dieťati praskol balón, dostávalo anafylaktický šok a museli ho resuscitovať adrenalínom. Bolo dosť ťažké vysvetliť okoliu, že toto dieťa sa nemôže ísť hrať na balónovú párty.