Ak lekári nebudú mať s poisťovňou zmluvy, pacientom hrozí, že budú mať zadarmo iba akútne vyšetrenia a za ostatné ich v ambulancii skasírujú. K tomuto scenáru by mohlo dôjsť už od 1. októbra. Lekári zo Zväzu ambulantných poskytovateľov na čele s Mariánom Kollárom sa totiž stále nevedia dohodnúť so súkromnou poisťovňou Dôvera. Žiadajú od nej za svoju prácu viac peňazí.

„Iba dostatočne odmeňovaný lekár má reálne možnosti vybaviť si ambulanciu tak, aby poskytoval zdravotnú starostlivosť na čo najlepšej úrovni,“ hovorí Kollár. Dôvera tvrdí, že im dala ponuku, ktorá sa neodmieta, no nesúhlasili s ňou. Zároveň ubezpečuje, že ani jeden pacient spor medzi ňou a ambulantnými lekármi nepocíti. Uhradia mu aj neakútne vyšetrenia, predpísané lieky, laboratórne rozbory a ďalšie výkony.

Anketa

Chystáte sa zmeniť zdravotnú poisťovňu?

Áno 6% Nie 94%Celkový počet hlasujúcich: 803

„Budeme sa správať, ako keby existoval zmluvný vzťah. Ak by pacient u lekára niečo platil, refundujeme mu to v stopercentnej výške,“ zdôraznil generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan. Všeobecný lekár pre dospelých Peter Lipták to však vidí inak. Na rovinu vyhlásil, že bez peňazí od poisťovne pacienta ani nevyšetrí, a to bez ohľadu na jeho zdravotný stav!

„Upozorňujem pacienta, že keď dostane infarkt, nemôžem mu natočiť EKG, lebo Dôvera mi to nezaplatí,“ vyhlásil Lipták, ktorý je aj funkcionárom zväzu, ktorý sa s Dôverou sporí. Je to presne ten doktor, ktorý sa neslávne zviditeľnil v minulosti, keď šokoval vyjadreniami, že ročne zoberie od pacientov na daroch asi 5 000 eur.

„Nenazýval by som to úplatok, to je taká platba. Ale keď niekto nemá, tak má smolu,“ vyhlásil v roku 2015 Lipták pre TV Markíza. Ešte tento pondelok rozposlal svojim pacientom e-maily, v ktorých ich vyzýva na zmenu zdravotnej poisťovne. Súčasťou mailu boli prihlášky do štátnej VšZP a Unionu. „Pacientom odporúčam odísť zo zdravotnej poisťovne Dôvera, kým sa nestane niečo zlé,“ píše Lipták.

Prečo sa nevedia dohodnúť?

ČO LEKÁRI ŽIADAJÚ: Od Dôvery chcú aspoň 10-percentné navýšenie platieb, čo by vo výdavkoch pre poisťovňu predstavovalo 30 miliónov eur. Poisťovňa im ponúkla dofinancovanie na úrovni 11 percent, z toho polovicu tento a zvyšok budúci rok. K tomu si však dala podmienky, s ktorými lekári nesúhlasia.

PODMIENKY DÔVERY: Pre svojich poistencov žiadala kratšie čakacie lehoty či možnosť objednania sa na konkrétny čas. Obe strany majú ešte do konca týždňa rokovať.

Lekári o podmienkach rokovali aj so štátnou VšZP a minulý týždeň sa s ňou dohodli na výške platieb. Rokovania prebiehajú aj so súkromnou poisťovňou Union, kde sú zmluvy uzatvorené do konca marca 2018.

Dva možné scenáre

1. DOHODNÚ SA: Lekári dostanú od poisťovne pridané podľa podmienok, aké si vyrokujú. Poistenci Dôvery žiadne zmeny nepocítia.

2. NEDOHODNÚ SA: Lekári združení vo Zväze ambulantných poskytovateľov sa od 1. októbra ocitnú v nezmluvnom vzťahu s poisťovňou Dôvera. Pre pacientov to znamená, že by mali preplatené iba akútne vyšetrenia.

Dôvera ubezpečuje, že pacientom všetko preplatí.
Dôvera ubezpečuje, že pacientom všetko preplatí.
Zdroj: archív

Čo má robiť pacient?

SLEDOVAŤ WEB Dôvera tvrdí, že zoznam zmluvných lekárov pravidelne aktualizuje na svojom webe www.dovera.sk.

MÁ U LEKÁRA PLATIŤ? Poisťovňa sľubuje, že zaplatí všetky vyšetrenia aj u lekárov bez zmluvy. Ak bude musieť pacient platiť hotovosťou v ambulancii, uhradí mu 100 % platby.

AKÚTNE STAVY Akútnu zdravotnú starostlivosť je lekár povinný poskytnúť aj bez zmluvy s poisťovňou a tá je povinná ju uhradiť. Táto povinnosť sa určite týka aj doktora Liptáka, ktorý straší pacientov.

Prečítajte si aj: