Po sérii „vianočných“ tragédií vydala Horská záchranná služba vážnu výstrahu. Všetkých návštevníkov Tatier upozorňuje na nepriaznivé podmienky, ktoré predstavujú obrovské riziko nielen pre horolezcov a skialpinistov, ale aj pre pešiu turistiku. „Terén je po oteplení a následnom poklese teplôt zľadovatený. Týmto apelujeme na nevyhnutnosť zimného výstroja a výzbroje,“ pripomínajú.

Záchranári sa nezastavili celý deň

Toľko tragédií počas niekoľkých hodín totiž mnohí nepamätajú. Už v skorých ranných hodinách včera prijalo Operačné stredisko tiesňového volania prostredníctvom poľských kolegov hlásenie o páde Poliaka († 25) počas výstupu Malou Studenou dolinou, v oblasti Veľkého Hangu. Vážne zraneného mladíka letecky dopravili do Starého Smokovca, kde sa ho ujal lekár. Napriek maximálnemu úsiliu záchranárov však zomrel.

Takmer súčasne s oznámením z Veľkej Studenej doliny bol na tiesňovú linku HZS nahlásený ďalší úraz turistky z Poľska, ktorá sa pošmykla na zľadovatenom chodníku vedúcom na Slavkovský štít a počas pádu utrpela viaceré poranenia v oblasti tváre. Záchranári ju previezli do nemocnice v Poprade.

„Po poľských turistoch nás čakal ďalší zásah, a to pri páde českého turistu na Slavkovskom štíte,“ povedal pre Plus JEDEN DEŇ záchranár Jozef Brejčák. Zalarmovali ich turisti, ktorí nehybné telo Čecha († 33) objavili len náhodou. Záchranári prišli okamžite, keďže boli neďaleko, no mužovi už pomôcť nedokázali.

Podcenili tatranský ľad

Ani popoludní nebol pokoj. Záchranári včera vyrazili aj k zraneným členom štvorčlennej rodiny na Jahňacom štíte. „Boli to dvaja dospelí a dve deti. Obidve deti, z ktorých jedno bolo ťažko zranené, sme dopravili do nemocnice,“ doplnil s úľavou záchranár Brejčák. O niečo neskôr už vyrážali k Téryho chate v Malej Studenej doline, tentoraz k mužovi z Košíc. Našťastie mal „len“ zlomenú nohu.

Deň predtým, na Prvý sviatok vianočný, prišli o život dve české turistky († 30, † 25), ktoré sa pošmykli na zľadovatenom teréne, každá na inom mieste. Staršia z nich, Lucie Friedrichová z Ostravy sa pri výstupe na Slavkovský štít zrútila z výšky 1900 metrov. Jej brat Tomáš (23) sa jej snažil pomôcť, ale tiež spadol. So zranením hlavy ho previezli do nemocnice v Poprade. Na zjazdovke v Lomnickom sedle zas nešťastne spadla slovenská lyžiarka, ktorá si pri dlhom páde vážne poranila tvár, ruky aj nohy.

Ako prežiť ľadový pád na horách

● nikdy nepodceňujte ani (na oko) ľahký terén ● všímajte si orientáciu svahu a to, ako sa do neho opiera slnko ● nikdy nevyrazte na hory bez výstroja ● dôležité sú mačky, paličky a čakan, ktorý funguje ako kotva ● na lyžiach sú základom nabrúsené hrany ● pri páde nepodliehajte panike ● ak spadnete, snažte sa zachytiť kosodreviny alebo inej prekážky

Výstraha meteorológov na ďalšie dni

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na poľadovicu najmä v strednej a severnej časti Slovenska. Dnes hrozí v Banskobystrickom, Trenčianskom, Košickom, Prešovskom aj Žilinskom kraji. SHMÚ upozorňuje aj na silný vietor na horách, ktorý v stredu a vo štvrtok môže v okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno v nárazoch dosiahnuť rýchlosť až 160 km/h!

Prečítajte si viac: