Po hrozivom teroristickom útoku, aký sa počas Veľkonočnej nedele odohral na ostrove Srí Lanka, zostal v pozore celý svet. Smrtonosné výbuchy si vyžiadali takmer 300 ľudských životov. Podľa informácií, ktoré nám poskytol hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Boris Gandel sa na ostrove v tom čase nachádzalo najmenej 45 Slovákov: „Registrovaných sme mali 45 Slovákov, no ide o dobrovoľnú registráciu, teda pravdepodobne ich je viac. Medzi obeťami a zranenými zatiaľ nie sú evidovaní žiadni. Nikto sa na nás zatiaľ neobrátil so žiadosťou o pomoc v tejto súvislosti.“

Čo robiť pokiaľ sa v destinácii, do ktorej ste si to namierili, stalo niečo podobné a cestu ste si rozmysleli? Nie každý má predsa odvahu cestovať na miesto, kde situáciu musí mať pod kontrolou armáda a ozbrojené zložky, hoci sa podľa ministerstva turisti nemajú čoho báť. „Samozrejme, že tam je isté riziko. Podobné riziko čo sa týka teroristického útoku, môže byť však kdekoľvek na svete. Aktuálne rizikový stupeň pre Srí Lanku nezvyšujeme. Tieto veci koordinujeme s ostatnými krajinami Európskej únie,“ povedal Gandel.

Či sa vám podarí predajcu presvedčiť, aby vám vrátil peniaze pre strach z teroristického útoku, záleží len na konkrétnej spoločnosti. „Nízko nákladové spoločnosti, ktoré u nás fungujú, napríklad Ryanair a Wizz Air nemajú v podmienkach možnosť refundácie, teda pokiaľ nejde o vážne zdravotné dôvody alebo úmrtie člena rodiny. Pokiaľ ste letenky zakúpili od tradičných dopravcov a v podmienkach majú možnosť refundácie, záleží od ďalších podmienok konkrétnej spoločnosti,“ uviedla hovorkyňa Letiska M.R.Štefánika Veronika Ševčíková.

V rámci letu do vzdialenej destinácie ako je aj táto, môžete mať aj viacero leteniek od rôznych spoločností, pokiaľ prestupujete. „Preštudovať si storno podmienky jednotlivých spoločností na ich webových stránkach, prípadne na stránkach predajcu leteniek, ak ste si ich kúpili od sprostredkovateľov, je nevyhnutné,“ dodáva Ševčíková. S predajcom je po naštudovaní podmienok nutné začať komunikovať, a potom dúfať, že vašej požiadavke vyhovie. Najlepšie však urobíte ak si podmienky preštudujete pred samotnou kúpou, najmä ak ide o drahšie letenky, aby vám zostali povestné zadné dvierka.