Aj na Slovensku sú rodičia, ktorí odmietajú očkovacie vakcíny. Bohužiaľ, niektorí ťažko zaplatili za to, že nedali zaočkovať svoje dieťa. „Máme prípad pneumokokového zápalu mozgových blán u neočkovaného 6-mesačného dieťaťa. Dieťa bolo počas polročnej hospitalizácie 7-krát operované a napriek intenzívnej liečbe bolo prepustené do domácej starostlivosti s diagnózou Hydrocefalus, ochrnuté na všetky 4 končatiny, bez známok aktívneho života. Podľa očkovacieho kalendára malo byť dieťa v čase ochorenia očkované 2 dávkami vakcíny proti pneumokokom.“uviedla predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková. 


A nejde o ojedinelý prípad. Úplne neočkovaný bol aj 4-ročný chlapec, ktorý ochorel na tetanus. Je to veľmi bolestivé ochorenie. Každý mal určite aspoň raz kŕč v lýtku. Pri tetane sú rovnako bolestivé kŕče vo všetkých svaloch v tele. Ochorenie sa dnes vyskytuje vzácne, väčšinou u starších nepreočkovaných osôb. Polovica chorých na tetanus aj dnes zomiera. Chlapca sa našťastie vďaka rýchlemu zásahu lekárov podarilo zachrániť.

Na hemofilový zápal mozgových blán zas ochorel neočkovaný 8-mesačný chlapec. „Rodičia ho odmietli dať zaočkovať. Proti tomuto ochoreniu chráni hexavakcína. Matka sa o zážitky z priebehu mesačnej hospitalizácie podelila na internetovom portáli a vyzývala matky, aby chránili svoje deti pred takýmto ťažkým ochorením. Výsledok bol, že jej na portál zrušili prístup. Chápem obavy rodičov o svoje deti, internet je plný zavádzajúcich informácii. O očkovaní by sa mali radiť s lekárom, nie s internetom,“upozorňuje Krištúfková.


Niektorí rodičia ešte aj dnes veria dávno vyvrátenej informácii, že očkovanie môže spôsobiť autizmus. Nejde pritom o banalitu. „Ochorenia, proti ktorým očkujeme sú vážne, majú ťažký priebeh, vysoké riziko komplikácií a môžu dieťa ohroziť na živote, “upozornila Krištúfková. „Matky by si mali uvedomiť, že malé dieťa oveľa ľahšie prekoná očkovanie ako ochorenie,“ doplnila lekárka.  

Takíto rodičia neohrozujú však len svoje deti, ale aj ostatných. „Žiadne očkovanie nie je 100-percentne účinné. Medzi očkovanými môžu byť takí, čo si nevytvorili dostatočnú hladinu protilátok. Okrem nich, neočkovaní ohrozujú aj tých, ktorí z vážnych zdravotných dôvodov nemôžu byť očkovaní alebo majú oslabenú imunitu po prekonaní ťažkého ochorenia, napríklad onkologického,“ vysvetľuje epidemiologička a dodáva: „Nezaočkované deti zneužívajú kolektívnu ochranu, ktorú tvorí väčšina očkovaných. Považujem to minimálne za neetické.“


Za kolektívnu ochranu sa považuje zaočkovanosť 95 percent populácie. V roku 2016 ju napríklad nedosiahol Bratislavský, Trenčiansky a Banskobystrický kraj.


V Česku pre biorodičov pristúpili k ráznemu kroku. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva predložilo návrh, ktorý nezaočkovaným deťom starším ako tri roky zakazuje vstup do škôlok a podobných zariadení. Ak ho schvália, začne platiť už v decembri.

„Na Slovensku odborníci tiež diskutujú o takejto zmene z toho dôvodu, aby sa zachovala dostatočná zaočkovanosť detskej populácie a aby kolektívna imunita zabezpečila ochranu pred infekčnými chorobami aj pre tie deti, ktoré sa zo zdravotných dôvodov nemôžu dať zaočkovať,“ potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. V súčasnosti môžu za odmietnutie očkovania rodičov pokutovať sumou do výšky 331 eur.

Podľa ministerstva zdravotníctva by sa aj u nás mohla zaviesť zmena prostredníctvom plánovanej novelizácie zákona. Ešte predtým je ale potreba zvážiť pre a proti.

„Nariadenie povinnosti prijatia iba zaočkovaného dieťaťa do každého predškolského alebo školského zariadenia je pre rodičov veľmi citlivou témou. Sme za to, že takáto zmena si vyžaduje širšiu diskusiu,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

V posledných rokoch sa na Slovensku opakovali epidémie osýpok. Aj ďalšie ochorenia sa však môžu objavovať častejšie. „V súčasnosti pri migrácii obyvateľstva nie je zavlečenie akéhokoľvek infekčného ochorenia do Slovenskej republiky vylúčené,“ uviedla Račková.

„Je veľké riziko, že sa vráti rubeola, lebo v susedných štátoch už je. Otázka znie, kedy sa k nám dostane a či ju naši lekári rozpoznajú, pretože ju už dlhšie nediagnostikovali. V istej miere je tu však riziko, že sa vrátia aj iné ochorenia, napríklad čierny kašeľ či záškrt,“vymenovala odborníčka Krištúfková.

Mohlo by vás zaujímať:

Čo si myslíte o očkovaní detí vy?  Napíšte nám do komentárov...